Kia’nın Yeni Kompakt SUV’si Seltos Tanıtıldı

Güney Koreli araba üreticisi Kia, Hyundai ile işbirliği içerisinde SUV modellerini yenilemeye başlamıştı. Son olarak Ceed modelinin daha yüksek ve yerde daha başarılı performans gösteren modeli olan XCeed’in 26 Haziran’da gerçekleştirilecek olan tanıtımına hazırlanan firma, bir yandan da Seltos isimli kompakt SUV aracını tanıtmayı ihmal etmedi.

Kia Seltos’un seyahati birinci olarak geçen yılın Şubat ayında başlamıştı. Kia SP Concept ismindeki araç, bu yılın Mart ayında Kia Signature Concept’e dönüşmüştü. Görünüşü hakkında bilgi edindiğimiz araç bugün de son haliyle karşımıza çıktı. Aracın tanıtımı, Hindistan’daki Delhi bölgesinde yapıldı.

Araç, büsbütün LED’li olan ön farlara, geniş bir ön ızgaraya, yüksek bir kaputa sahip. Seltos’un en üst seviye versiyonu olan GT Line, 18 inç jantlara ve 235/45 R18 lastiklere sahip. Daha alt donanımlarda ise 16 ve 17 inçlik jantlar bulunuyor.  Aracın art farları da tıpkı ön farları üzere büsbütün LED’li olarak tasarlandı. Araçta düzmece egzos çıkışları, krom çıtalar üzere görselliği tamamlayan ögeler da yer alıyor. Hyundai ile Kia iştirakinin bir kesimi olarak araç, Hyundai Venue ile pek çok ortak özelliğe de sahip.

İç tasarımı hakkında çok bir bilgimiz olmayan arabanın içinden bir fotoğraf paylaşılmadı. Tekrar de araçta 10.25 inçlik bir bilgi cümbüş ekranı ve 8 inçlik bir baş-üstü ekranı yer aldığı biliniyor.

Kia Seltos’un motor seçenekleri ortasında, ülkemizde Hyundai Tuscon ve Kona üzere modellerde de kullanılan, 177 beygir güç üreten 1.6 litrelik turbo akaryakıtlı motor yer alıyor. Bir öbür alternatif ise 136 beygitlik 1.6 CRDi dizel seçeneği olacak. Türkiye’ye gelmeyecek olan 2.0 litrelik, 150 beygirlik bir öbür alternatif motora sahip Kia Seltos’lar da üretilecek. Atmosferik bir motor olacak olan bu motorun uzakdoğuya hitap etmesi bekleniyor.

Aracın şanzımanı da hangi ülkelerde satıldığına nazaran farklılık gösterecek. 3 farklı otomatik şanzımandan biri CVT, biri 6 ileri otomatik ve biri de 7 ileri çift kavramalı DCT şanzıman olacak. Seltos, Kore ve Hindistan’da üretilecek. Aracın yıl sonunda dünya çapında yollara çıkmış olması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu