Klasik Otomobiller, Tesla Motoru ile Yeniden Yaratılıyor

Klasik arabalar, üretilmelerinin üzerinden yıllar geçmesine karşın çok güzel korunarak bugün bile kendine hayran bırakabiliyor. Hatta klasik arabalarla ilgili pek çok aktiflik, fuar düzenleniyor. Fakat birtakım firmalar olaya çok öbür bir açıdan bakıyorlar ve klasik arabaları günümüz teknolojileriyle birleştirerek bu araçlara olan hayranlığı artırıyorlar.

Klasik arabaları günümüz teknolojisiyle birleştirmek isteyen şirketler, Tesla ve Nissan üzere araba üreticilerine ilişkin eski modülleri satın alıyorlar ve bu kesimleri klasik arabaların mevcut sistemleriyle değiştiriyorlar. Şirketler, aldıkları kesimleri BMW, Ferrari ve Porsche üzere arabaların klasik modellerine ekledikten sonra bu klasik arabalar hem daha süratli hem bakımı kolay hem de daha çevreci bir hal alıyor.

Bu şirketlerden bir tanesi de San Diego merkezli EV West. Şirketin kurucusu Michael Bream mevzuyla ilgili açıklamalarda bulunarak sürecin nasıl işlediğini paylaştı. Bream'e nazaran yaptıkları bu işin altında yatan temel neden klasik arabaları kurtarmak. Arabaların yaşına nazaran yıpranma hisseleri düşünüldüğünde bir müddet sonra bu araçların çalışır durumda kalması ziyadesiyle zorlaşıyor ve KONUT West şirketi de bu arabalar üzerinde yaptığı değişiklikler sayesinde aracı baştan yaratmış oluyor. Üstelik araba kurtarılırken etrafın korunması da sağlanmış oluyor.

Bream, geniş bir araç kataloğu üzerinde çalışabildikleri lakin birtakım klasik arabaların yeni motoru kaldıracak düzeylerde olmadığını bu yüzden tüm klasik araçlara elektrikli motor entegre edilemeyeceğini söylüyor. Ayrıyeten bu süreçlerin kıymetli olduğunu söz eden Bream, müşterilerinin hala ilgi çeken klasik arabaları için elektrikli motor süreçlerini yaptıklarını, bu sayede müşterinin aracı satması durumunda karşılığını aldığını belirtiyor.

Bream'in sözlerine nazaran bir klasik arabası elektrikli hale getirmenin bedeli en az 25 bin dolar. Fiyatın bu kadar yüksek olmasının altında ise çok kolay bir neden yatıyor. Bu neden, işlemin uygulanma sayısının neredeyse yok denecek kadar az olması. 

Londra'nın siyah taksilerini de dönüştüren ampRevolt isimli bir şirketse maliyeti düşürmenin farklı bir halde de yapılabileceğini düşünüyor. Şirkete nazaran bu yol “hepsi bir ortada kitler”. Şirket, şayet müşterilerle aracın yalnızca motoru değil, öbür tüm elektronik aksamını da değiştirmek üzere anlaşırlarsa personel maliyetinin düşeceğini ve bunun da direkt maliyete yansıyacağını düşünüyor.

Türkiye'de de klasik arabalara büyük ilgi gösteriliyor. Bu şirketler bir gün ülkemize gelir mi ya da yerli teşebbüsçüler bu sistemi Türkiye'de de hayata geçirirler mi bilinmez fakat klasik arabaların yok olmaya bırakılmaması gerektiği yadsınamaz bir gerçek.

Başa dön tuşu