Lamborghini, Batarya Yerine Kapasitör Kullanacak

İtalyan muhteşem araba üreticisi Lamborghini, elektrikli ve hibrit araba bölümüne de adım atmak istiyor. Aventador ve Huracan üzere yüksek performanslı modelleriyle bilinen Lamborghini her ne kadar elektrikli araba bölümüne girmek istese de bunu öteki arabaların kullandığı sistemden farklı bir sistem kullanarak yapmayı amaçlıyor.

Günümüzde elektrikli otomobiller çeşitli batarya tipleri kullanıyor. Farklı firmalar yeni batarya dizaynları ve teknolojileri geliştiriyor olsa da Lamborghini'nin sorunu dizaynla ilgili değil. İtalyan şirket direkt olarak bataryaları ortadan kaldırmayı planlıyor ve değişik bir fikirle ortaya çıkıyor. Lamborghini, arabalarda batarya yerine üstün kapasitörler kullanmayı planlıyor.

Lamborghini, muhteşem kapasitör üretmek için MIT ile iş birliği yapacak

Lamborghini, elektrikli araba kesimine girdiğinde arabalarında kullanılacak olan üstün kapasitörleri üretebilmek için Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ile birlikte çalışıyor. Bu teknolojiyi birinci olarak Lamborghini Siàn ve Terzo Millenio konsept arabalarında gösteren Lamborghini, artık batarya üreten araba üreticilerine karşı dişli bir rakip olma planını devreye sokuyor.

MIT'nin kimya departmanı ve Lamborghini, arabalarda kullanılacak harika kapasitörlerin daha geniş yapılı kullanılabilmesi için gerekli olan gereçlerin patenti için bir müracaatta bulundu. Lamborghini ve MIT'nin bu patent müracaatındaki tezlere nazaran üretilen harika kapasitörler, mevcut teknolojilere nazaran %100 yoğunlukta bir güç artışı sağlıyor.

Lamborghini'nin ürettiği harika kapasitörler günümüz arabalarında kullanılan bataryalara nazaran çok daha fazla avantaj sağlıyor. Harika kapasitörler olağan bataryalara nazaran çok daha süratli bir halde şarj olabiliyorlar. Bunun yanı sıra daha fazla güç yoğunluğuna sahip olan kapasitörler daha fazla güç depolayabiliyorlar.

Lamborghini'nin ne vakit bu teknolojiye sahip bir araba piyasaya süreceği yahut teknolojiyi ne vakit tam olarak tanıtacağı bilinmese de bu kapasitörlerin Lamborghini Siàn ile gösterilen kapasitör ile neredeyse tıpkı olduğu kestirim ediliyor.

Başa dön tuşu