McLaren, Yolların Amiral Gemisini McLaren GT’yi Tanıttı

McLaren uzun yıllardır Formula 1’de yer alıyor ve lüks arabalar yapıyor. Uzun müddettir muhteşem araba diye tabir edilen ve genelde pistlere özel üretilen araçlardan birinin altına imzasını atmayan firma, yeni GT modelinde hafif mimari, güçlü çift turbolu V8 motoru ve daha evvel hiçbir McLaren’de görmediğimiz kadar geniş iç alanı bir ortada sunuyor.

Aracın kuyruk kısmı Speedtail ile birebir özellikleri taşıyor. Yeni McLaren GT, firmanın geçen yıl açıkladığı 2025 planlarındaki dördüncü model olarak göze çarpıyor. Modelin gaye kitlesi de daha evvelki müşterilerden farklı bir küme olarak belirlendi. Bu aracın gayesinde uzun uzaklık seyahatlerde da muhteşem araba kullanma hissi yaşamak isteyen bireyler var. Şirketten gelen bilgilere nazaran yeni araç, segmentteki rakiplerinden daha süratli, daha hafif ve çok daha süratli reaksiyon veriyor.

Aracın mimarisi MonoCell II-T Monocoque temeline dayanıyor. Bu mimari temel McLaren’e yüksek güç ve dayanıklılık sağlayan dizaynlar üretmenin yolunu açıyor. Aracın tartısı yalnızca 1530 kilogram. Aracın cam tavanının altında 420 litrelik bir bagaj alanı bulunuyor. McLaren, aracın egzos ve motor sistemlerini mümkün olduğunca aşağı koyarak daha çok bagaj alanı üretmeyi amaçladıklarını söylüyor. Aracın ön tarafında da 150 litrelik bir bagaj bölgesi bulunuyor.

Aracın kabini de uzun seyahatleri keyifli hale getirmek için tasarlanmış. Koltuklar elektrikli, ayarlanabilir ve ısıtma sistemine sahip. McLaren, koltuk dolgularının omuz ve bel bölgesini destekleyecek halde üretildiğini söylüyor. ek bir fiyatla aracın içine Bowers & Wilkins’in en üst seviye karbon fiber ses sistemini ve kevlar hoparlörlerini ekletmek mümkün.

McLaren, aracın motorunu yerleştireceği özel bir motor ayağı sayesinde kabin içi sesi azaltmayı başarıyor.

Aracın 4 litreli çift turbo V8 motoru toplamda 620 beygir kuvvet üretiyor. Yedi vitesli aracın 0-100 kilometre hızlanmasındaki performansı ise hayli etkileyici: Sırf 3.2 saniye yetiyor. McLaren’in tezine nazaran aracın özel yazılımı sayesinde yeni GT, seyahat esnasında

azamî torkunun %95’inden fazlasını 3000 ila 7250 periyot ortasında kulanabiliyor.

Araç şasi dizaynında ise 720S’in Optimal Control Theory isimli şasisine güveniyor. Bu sistem işaretleri ve yol durumunu takip ederek, kendisini olabilecek meselelere karşı ayarlayabiliyor.

Yeni Mclaren GT şu anda dünya çapındaki McLaren mağazalarında satışta bulunuyor, aracın fiyatı 210 bin dolardan başlıyor. Yeni McLaren GT’yi aşağıdaki görüntüde görebilirsiniz.

Başa dön tuşu