McLaren’in Tasarım Dili, Elektrikli Otomobillere Uygun mu?

McLaren’in bugüne kadar yaptığı bütün arabalarda tasarım lisanı birebirdir. Firma, aracın orta kısmına bir çift turbolu V8 otor yerleştirir, monokok şasi ismi verilen, yükü taşımak için tek modül dış kabuğun kullanıldığı yapıyı karbonfiberden oluşturur ve çift kavramalı vites sistemi kullanır. 

Ortaya çıkan yeni konsept tasarım, McLaren’in tasarım müdürü Rob Melville’e ya da onun halefi Frank Stephenson’a değil, Londralı dizayncı Daniel Platek’e ilişkin. 

Elektrikli bir McLaren harika araba kulağa biraz garip gelse de McLaren, elektrik dayanağının yararlarını gördüğü P1 ve Speedtail üzere modellere sahip. Bu araçlarda elektrikli motor, içten yanmalı motorlara dayanak sağlıyor. Ayrıyeten firmanın rakipleri olan Porsche, Ferrari, Koenigsegg de elektrikli araba işine giriyor. Aston Martin ve Mercedes-AMG de elektrikli arabalar konusunda çeşitli hazırlıklar içerisindeler. Kaldı ki piyasada Rimac ve Pininfarina üzere elektrikli muhteşem otomobil üretmeye hazırlanan firmalar var.

Bu, İngiliz firmanın çabucak elektrikli araba işine gireceği manasına gelmiyor. Firmanın bu alanda harekete geçmesi için daha birkaç yıl mühlet var. Yeniden de o günler çok uzak değil ve firmanın dizaynları umut verici. 

Çoğu elektrikli araçta batarya, araçların orta kısmında yer alıyor. Bu durum, hali hazırda tartısı aracın ortasında toplayan McLaren için büyük avantaj oluşturuyor. Yeni batarya teknolojileri ile birlikte firmanın orta motor teknolojileri hakkındaki bilgisi büyük iş yapacaktır. 

Başa dön tuşu