Mercedes-Benz, 20 Milyon Dolarlık Ceza ile Karşı Karşıya

Almanya merkezli lüks araba üreticisi Mercedes-Benz hem performans hem de konfor odaklı arabalarıyla epey dikkat çekiyor. Arabalarının dış tasarımı da epey beğenilen Mercedes-Benz, tasarım ve performans konusunda epeyce kâfi gözükse de kimi hususlarda şirketin pek de kâfi olamadığı gözler önüne serildi. Uluslararası Karayolu Trafiği Güvenliği Yönetimi (NHTSA) tarafından gerçekleştirilen soruşturmada Mercedes’in araçlarını geri çağırma prosedürlerinin yanlış olduğu görüldü.

Raporlara nazaran Mercedes-Benz, arabalarını geri çağırma sürecinde büyük yanılgılar yapıyor. Arabalarındaki yanılgıları geç bir formda araba sahiplerine ileten Mercedes-Benz’in geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği 101 geri çağırmanın yüzde 40’ının yanlışlı bir biçimde gerçekleştirildiği tespit edildi. Geri çağırılan arabaların birden fazla, Milletlerarası Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi’ne bildirilmiyor ve gönderilen evraklardaki birden fazla kritik bilgi eksik kalıyor.

Yasalara nazaran her araba üreticisi NHTSA’ya 3 ayda bir rapor vermek zorunda

Yasalar, araba üreticilerinin yılın her çeyreğinde gerçekleştirilen geri çağırmaları, kazaları, vefatları, hasarları, yaralanmaları, garanti müddetlerini ve müşteri şikayetlerini Milletlerarası Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi’ne bildirmek zorunda olduklarını belirtiyor. Mercedes ise hem yanılgılı geri çağırma süreçleri yapıyor hem de bunları NHTSA’ya bildirmiyor. Mercedes-Benz, geri çağırdığı araçların da dahil olduğu çeyrek dilimlik evrakları NHTSA’ya göndermediği için 13 milyon dolar ceza ile karşı karşıya kaldı.

Bunun yanı sıra Alman şirket, 13 milyon dolarlık cezasının üstüne bir de 7 milyon dolar eklemek zorunda kalabilir. Şayet şirket geri çağırma süreçlerini vaktinde yapmazsa yahut bu sistemini geliştirmeyi başaramazsa önümüzdeki iki sene içerisinde 7 milyon dolarlık bir ceza ile daha karşı karşıya kalacak. Toplamda 20 milyon dolarlık bir ceza ile karşı karşıya kalan Mercedes-Benz, bahisle bağlı rastgele bir karşı açıklamada bulunmadı ve 13 milyon dolarlık cezayı ödemeyi kabul etti.

Başa dön tuşu