Mercedes elektrikli araçlarında bu sesi kullanacak!

Elektrikli araçlarda yayaların ve başka şoförlerin rahatlıkla duyabileceği bir motor sesinin yer almaması ve bu durumun güvenlik konusunda kıymetli sonuçlar doğuracağı kanısı sebebi ile elektrikli arabalar için yapay sese sahip olma zaruriliği AB ülkelerinde resmiyet kazandı.

Mercedes elektrikli araçlarındaki yapay motor sesi ile ortaya çıktı

Uzun bir müddettir araba dünyasında kendine yer bulan ve bilhassa güvenlik konusunda büyük kıymet arz eden elektrikli araçların yapay bir sese sahip olması konusunda somut bir adım atılarak, elektrikli araçların yaya ve başka şoförlerin dikkatini çekecek yapay bir sese sahip olma zaruriliği getirildi. Avrupa Birliği ülkelerinde zarurî hale gelen uygulamaya araba üreticileri de uymaya başladı. 

Birçok elektrikli araba üreticisi bu zorunluluğun akabinde çalışmalarını hızlandırdı. Jaguar, geçtiğimiz ay elektrikli arabası I-Pace’in çıkaracağı sesi gösteren bir görüntü ile araba severlerin karşısına çıkmıştı. Artık de Mercedes elektrikli araçları için geliştirdiği yapay motor sesini elektrikli SUV modeli Mercedes EQC üzerinde bir görüntü ile gösteriyor.

Araçlarına ekleyeceği yapay motor sesini Sindelfinden‘deki teknoloji merkezinde geliştiren Mercedes bu yapay motor sesini Acoustic Vehicle Alerting System (AVAS) olarak isimlendiriyor. Mercedes Amerika ve Avrupa pazarına sunacağı modellerine nazaran ses düzeylerinde birtakım farklılıkların yer alacağını belirtiyor.

Başa dön tuşu