Model 3, Otomatik Pilot Devredeyken Kaza Yaptı

Ulusal Ulaştırma Güvenliği Şurası (NTSB), Mart ayındaki ölümcül bir kazaya ait perşembe günü yayımladığı ön raporda; Tesla Model 3'ün yarı otonom otomatik pilot sisteminin kaza sırasında devreye girdiğini belirtti. Model 3, yaklaşık 110 kilometre süratle giderken karşıdan gelen bir kamyonun sol tarafına çarpmıştı. Model 3'ün tavanının söküldüğü kazada şoförü ölmüş, kamyon sürücüsü ise yaralanmıştı.

NTSB'nin raporunda Model 3'ün sürücüsünün çarpışmadan 10 saniye evvel otomatik pilotu devreye soktuğu belirtildi (Otomatik pilot, birtakım durumlarda suratı ve direksiyonu denetim edebilir lakin her vakit sürücü denetimi gerekir.) Model 3'ün sürücünün ellerini kazadan evvelki sekiz saniye içinde direksiyonda tespit edemediği anlaşıldı.

Bir Tesla temsilcisi, kazadan ötürü epeyce üzgün olduklarını belirtti. Tesla şoförlerinin bu vakte kadar otomatik pilot ile milyarlarca kilometre yol yaptığını, ellerindeki dataların daima denetim altında ve dikkatli bir biçimde kullanıldığında otomatik pilotun olağan sürüşten daha inançlı olduğunu gösterdiğini söyledi.

Tesla, otomatik pilot kullanan araçların öteki araçlara nazaran daha az kaza oranlarına sahip olduğunu söylüyor fakat Tesla'nın bilgileri, kullanıcıların en sık otomobil kullandığı ortamlardaki faktörleri hesaba katmıyor. Bu, kaza oranlarındaki farklılığı bir nebze açıklayabilir. 

Başa dön tuşu