Modern Hippi Arabası: Elektrikli Volkswagen Type 20 Konsepti

Volkswagen, Dieselgate ismiyle anılan skandaldan bu yana markasını yenilemek için çalışmalara devam ediyor. Bu kapsamda Elektronik Araştırma Laboratuvarı’nı Silikon Vadisi’ne taşıyan ve İnovasyon ve Mühendislik Merkezi Kaliforniya ismiyle yine düzenleyen firma, Almanya dışındaki en büyük AR-GE departmanının açılışı için eski ve yeniyi bir ortaya getiren şık bir araç tasarladı. 

Salı günü tanıtılan elektrikli konsept, Volkswagen’ın meşhur ‘hippi minibüsü’ 1962 Type 2 11 pencereli minibüsü günümüze taşıyor. 10 Kw/saatlik bataryaya sahip aracın 2500 watt dahili şarjı ve 120 beygir güç üreten elektrikli motoru var. 

Elektrikli motor araçtaki tek yenilik değil. Porsche’dan alınma pnömatik (sıkıştırılmış hava kullanan) süspansiyonu kullanan araç, yüksekliğini yazılım üzerinden ayarlayabiliyor. 720p geniş açılı kamera, sürücüyü tanımayı sağlayan yüz tanıma teknolojisi sunuyor.

Aracın içinde üç mikrofon yer alıyor. Bu mikrofonlar dışarıda önde, şoför mahallinde ve artta yolcu kabininde bulunuyor. Bu mikrofonlar ile sesli asistanları kullanmak mümkün oluyor. VW, konsept araçta kullandığı yapay zekanın şu anda kullanılan yapay zekalarından daha fazla dili anlayabileceğini söylüyor. Araca bir komut verildiğinde yapay zeka, LED-ışıklı geri bildirimler ile reaksiyon veriyor. Yeniden de bu teknoloji şimdilik sırf “Yola çıkmaya hazır mısın?” üzere muhakkak sorulara yanıt verirken işe yarıyor. Araç sizi yaklaşırken gördüğünde tanıyıp, selamlayabiliyor ve kapılarını açabiliyor.

Aracın iç ve dış dizaynında organik dizaynlar öne çıkıyor. Tekerlekler, direksiyon üzere modüller bu tasarım lisanının en çok muhakkak olduğu modüller oluyor. Aracın ön kokpitinde bir de holografik ekran yer alıyor. 

VW bu aracı Monterey Car Week’e de götürecek lakin aracın son yuvası Kaliforniya’daki tesis olacak.

Başa dön tuşu