Nissan’ın Eski CEO’su, Tokyo’daki Ev Hapsinden Kaçtı

Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakının kurucu CEO’su Carlos Ghosn, 2011’den bu yana haksız kar sağladığı ve bu gelirini sakladığı gerekçesiyle 19 Kasım 2018 tarihinde Tokyo Havalimanı’nda tutuklanmıştı. 1999 yılından bu yana sürdürdüğü misyonundan azledilen 64 yaşındaki iş insanı, geçtiğimiz mart ayında 9 milyon yen karşılığında hür kalmış; lakin kısa bir mühlet sonra yine tutuklanmış ve mesken hapsine alınmıştı.

Zimmetine para geçirmekle suçlanan Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakının eski CEO’sunun, mesken mahpusunda tutulduğu Tokyo’dan uydurma kimlik kullanarak özel bir jet ile Lübnan’a kaçtığı aktarıldı. Ghosn’un özel bir jet ile Türkiye üzerinden Beyrut’a uçtuğu söyleniyor.

Ghosn, yaptığı açıklamada, “Japon adalet sistemi tarafından daha fazla esir tutulmamak için artık Lübnan’dayım” sözlerini kullandı. Adaletten değil, adaletsizlikten ve zulümden kaçtığını belirten 64 yaşındaki iş insanı, “Artık medya ile özgürce irtibat kurabilirim. Hatta bunu haftaya yapabilirim” formunda konuştu. Ghosn’un Fransa, Brezilya ve Lübnan vatandaşlığı bulunuyor.

Konuya ait değerlendirmelerde bulunan Fransa İktisat Bakanı Agnes Pannier-Runacher, Ghosn’un ev hapsinden kaçtığını herkes üzere medyadan öğrendiğini ve büyük bir şok yaşadığını söz etti.

Öte yandan Japon makamlar, Nissan’ın eski CEO’sunun ülkeden çıktığına dair ellerinde şimdi somut bir kanıt olmadığını aktarıyor. Japonya’nın en büyük haber kanallarından NHK ise 5 yılda 44 milyon dolar zimmetine para geçirdiği söylenen Ghosn’un sahte kimlik kullanarak Lübnan’a uçtuğunu belirtiyor.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu