Otomotiv Distribütörleri Derneği: ÖTV Sıfırlansın!

Geçtiğimiz yılın ikinci yarısından itibaren düşüşe geçen otomotiv pazarı 2019 yılı Mayıs ayında da küçülmeye devam etti. Artan döviz kurlarının yanı sıra yüksek faizli kredilerde otomotiv pazarının üzerindeki ÖTV yükünü güzelce ağırlaştırdı. Şu an otomotiv pazarına, 30 Haziran’a kadar ÖTV ve KDV indirimleriyle anlık rahatlatmalar yaptırılmak istense de ODD İdare Konseyi Lideri Ali Bilaloğlu, ÖTV ve KDV indirimlerinin devam etmesini hatta sıfırlanmasını istedi.

Alınan süratli aksiyonlarla otomotiv kesimine verilen takviyelerden ötürü memnun olduklarını lisana getiren Bilaloğlu, şunları kaydetti: “Ülkemiz iktisadı ve istihdamı istikametinden otomotiv ekosisteminin devamlılığı büyük değer taşıyor. Ayrıyeten mevcut yatırımların korunması ve yeni yatırımların gelmesi bakımından iç pazarın ehemmiyetini ebediyen vurguluyoruz. Tüm bu tedbirlere karşın Türkiye otomotiv bölümü toplam pazarı 2018 yılında yüzde 35 daralırken, 2019 Ocak-Mayıs devrinde ise evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 50 azalarak 156 bin 990 adet oldu. Türkiye otomotiv pazarı 5 yıllık ocak- mayıs ayı ortalama satışlarına nazaran de yüzde 51,4 azaldı. Son yıllarda otomotiv bölümünde yaratılan iç pazarın, ana ve yan endüstrinin üretim ve ihracat muvaffakiyetinde, ülkemizde otomotiv ticaretinin gelişiminde, bunların da ötesinde tüm dalın ana oyuncuları ve bağlı kesimleriyle yarattığı istihdam ile ülkemizdeki tüm paydaşlar açısından çok pahalı. Otomotiv ekosisteminin, ticaretinin en kıymetli kesimlerinden olan ve yaklaşık 80 bin bireye istihdam sağlayan yetkili satıcıların da bu süreçte ticari faaliyetlerinin bölümün muhtaçlığına karşılık veren düzenlemelerle desteklenmeye devam edilmesi sürdürülebilirlikleri bakımından gereklidir.”

Sektörün beklentilerinden de bahseden Ali Bilaloğlu, 2019 yılında alınan tedbirlerin otomotiv bölümünde süreci kolaylaştırdığını, istihdama fayda sağlamaya çalıştığını söylüyor. Bilaloğlu ayrıyeten, hacmi 1.600 CC’yi aşmayan araçlarda ÖTV’nin sıfırlanmasının ülke için ve otomotiv kesimi için bir can simidi olacağını söyledi.

Başa dön tuşu