Porsche, elektrikli otomobil konseptini yeni bir boyuta taşıdı: Taycan Cross Turismo

Porsche, birinci büsbütün elektrikli CUV modeli Taycan Cross Turismo’nun dünya prömiyerini gerçekleştirdi ve 4 farklı versiyonunu tanıttı. Dört tekerlekten çekiş sistemi ve 93,4 kWh kapasiteye sahip Performans Plus Bataryası’nın standart olarak sunulduğu bu yeni model, öteki Taycan modellerinde olduğu üzere 800 voltluk bir sistemle çalışıyor.

Porsche büsbütün elektrikli spor araba yelpazesini Taycan Cross Turismo ile genişletiyor. Taycan modellerinde olduğu üzere Taycan Cross Turismo’da da 800 volt mimariye sahip yenilikçi bir elektrikli sürüş ön plana çıkıyor. Dört tekerlekten çekişli ve adaptif havalı süspansiyonlu yeni yüksek teknolojili şasi, off-road şartlarında dinamik özelliklerden taviz vermeyen bir performans sağlıyor. Art koltukta yolcular için sunulan 47 milimetre daha fazla baş aralığı ve 1.200 litreyi aşan bagaj kapasitesi Cross Turismo modelini gerçek manada çok taraflı bir araba haline getiriyor.

Taycan Cross Turismo değerli bir adım

2019 yılında, birinci büsbütün elektrikli Porsche modelini pazara sunarak elektromobilite alanında değerli bir bildiri verdiklerini ileten Porsche AG İdare Heyeti Lideri Oliver Blume, “Kendimizi sürdürülebilir mobilite alanında öncü olarak görüyoruz: 2025 yılına kadar arabalarımızın yarısında tam elektrikli ya da plug-in-hibrit sistemleri ile elektrikli bir sürüş mümkün olacak biçimde plan yapacağız. 2020 yılında, Avrupa’da satışını yaptığımız arabaların üçte birinde elektrikli aktarma organları bulunuyordu. Elektromobilite bizim geleceğimiz. Taycan Cross Turismo ile geleceğe gerçek büyük bir adım daha atıyoruz.” dedi.

4 farklı Taycan Cross Turismo versiyonu

Taycan 4 Cross Turismo, Taycan 4S Cross Turismo, Taycan Turbo Cross Turismo ve Taycan Turbo S Cross Turismo olmak üzere dört farklı versiyon lansmanla birlikte pazara sunuluyor.

280 kW (380 PS) motor güce sahip Taycan 4 Cross Turismo, kalkış denetimi ile etkin olan güç yüklemesi sayesinde 350 kW (476 PS) güç üreterek, 0’dan 100 km’ye 5,1 saniyede çıkabiliyor. 220 km/sa azami sürate ulaşan araba 389 – 456 km ortasında menzil (WLTP) sunuyor.

360 kW (490 PS) güce sahip Taycan 4S Cross Turismo, kalkış denetimi ile faal olan güç yüklemesi sayesinde 420 kW (571 PS) güç üreterek, 0’dan 100 km’ye 4,1 saniyede ulaşabiliyor. Azami suratı 240 km/sa olan araba, 388 – 452 km ortasında bir menzile (WLTP) sahip.

Taycan Turbo Cross Turismo ise, 460 kW (625 PS) güç üretiyor ve 395 – 452 km menzile (WLTP) sahip. Kalkış denetimi ile faal olan güç yüklemesi sayesinde 500 kW (680 PS) güç üreten modelin, 0-100 km/sa hızlanma müddeti 3,3 saniye, 250 km/sa’lik bir azami sürat bedeline ve 395 – 452 km ortasında bir menzile (WLTP) sahip.

Ailenin son üyesi Taycan Turbo S Cross Turismo, 460 kW (625 PS) motor gücüne sahip. Araba, kalkış denetimi ile faal olan güç yüklemesi sayesinde 560 kW (761 PS) güç üreterek, 0’dan 100 km’ye 2,9 saniyede ulaşabiliyor. 250 km/sa azami sürate ulaşan versiyon 388 – 419 km menzile (WLTP) sahip.

Yüksek teknolojili arabaya yüksek teknolojili görünüm

Dört tekerlekten çekişli ve adaptif süspansiyon dört modelin tamamında da standart olarak sunuluyor. Opsiyonel Off-road dizayn paketi yerden yüksekliği 30 mm’ye kadar artırıyor. Bu özellik, Cross Turismo modelini off-road şartlarında da kullanılabilecek ülkü bir arabaya dönüştürüyor. Standart “Gravel Mode” yeni modelin engebeli yollarda kullanıma uygunluğunu artırıyor.

2018 Cenevre Araba Fuarı’nda sergilenen Mission E Cross Turismo konsept arabayla büyük benzerlik gösteren model, silüetinde art kısma yanlışsız aşağıya eğimli seyreden ve Porsche dizayncıları tarafından “uçuş hattı” olarak tabir edilen sportif tavan çizgisiyle dikkat çekiyor. Off-road dizayn paketi içerikleri ortasında tekerlek kemeri ayrıntıları, ön ve art alt paneller ve yan etekler bulunuyor. Off-road dizayn paketinin bir kesimi olarak, Cross Turismo’da ön ve art tamponların köşelerinde ve eteklerin uçlarında özel kapaklar bulunuyor. Bu ögeler çarpıcı bir dış görünüme kavuşturmanın yanı sıra taşlara karşı da müdafaa sağlıyor.

Spor aksesuarlar: Porsche e-bisikletler ve yeni art taşıyıcı

Porsche eş vakitli olarak iki e-bisikleti de pazara sunuyor: eBike Sport ve eBike Cross. Vakte meydana okuyan dizaynlarının yanı sıra güçlü ve sürdürülebilir çekiş teknolojileriyle bu e-bisikletler Taycan Cross Turismo ile harika ahenk sağlıyor.

Porsche, Taycan Cross Turismo için boyut ve kullanım açısından standartları tekrar belirleyecek ve üç bisiklete kadar taşıma imkanı sunan bir art taşıyıcıyı geliştirdi. Farklı bisiklet çeşitleri için de kullanılabilen taşıyıcı üzerinde bisiklet bulunduğunda dahi bagaj kapağı açılabiliyor.

Haziran ayında Türkiye’de satışa sunulacak

2020 yılı Ekim ayında Türkiye’de satışa sunulan Porsche’nin büsbütün elektrikli birinci spor araba modeli Taycan, 2020 yılında Türkiye’de en çok satılan büsbütün elektrikli araba modeli oldu. Porsche Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürü Selim Eskinazi, “Porsche AG’nin küresel stratejisi kapsamında elektromobilite alanına yaptığı yatırımlar sürat kesmeden devam ediyor. Bugün büsbütün elektrikli Cross Turismo modelleri tüm dünyaya tanıtıldı. Türkiye’de Haziran ayında satışa sunacağımız yeni Porsche Taycan Cross Turismo modellerinin de olumlu tesiriyle 2021 yılında satışını gerçekleştireceğimiz Porsche araçların yarısından fazlasının büsbütün elektrikli modellerden oluşmasını hedefliyoruz.” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu