Porsche, tüm elektrikli otomobiller için Türkiye’ye şarj ağı kurdu

Porsche, Türkiye’de tüm elektrikli arabalar için şarj ağı kuran birinci araba markası oldu. Bugüne kadar ülke genelinde 7.8 milyon TL’lik yatırımla 100 adet şarj istasyonunun kurulumunu gerçekleştiren Porsche Türkiye, yıl sonuna kadar yatırım ölçüsünü 10 milyon TL’ye şarj istasyonu sayısını ise 190 adede çıkarmayı hedefliyor.

2020 yılı sonunda Türkiye’de büsbütün elektrikli araba satışlarında pazar önderi olan Porsche, elektrikli arabalar için alt yapı yatırımlarına da devam ediyor. Marka geçtiğimiz yıl büsbütün elektrikli birinci spor araba modeli Taycan’ı Türkiye’de piyasaya sürmesi ile Porsche şarj istasyonları ağını her geçen gün genişletiyor.

Porsche Türkiye olarak yatırımlarıyla Türkiye’nin elektrikli araç ekosisteminin gelişimine değerli katkı sağladıklarını söz eden Porsche Pazarlama Müdürü Selim Eskinazi, “2020 yılında, müşterilerimiz ve tüm elektrikli araç kullanıcıları için 3 adet 350KW’lik Türkiye’nin en süratli şarj istasyonu da dahil olmak üzere 7.8 milyon TL fiyatında yatırım sonucunda ülke çapında 100 adet şarj istasyonunun kurulumunu tamamladık. Porsche Satış Sonrası Hizmetler takımının tüm çalışmaları sayesinde Porsche, Türkiye’de bir şarj ağına sahip olan birinci araba markası ve en büyük 4’üncü şarj operatörü oldu” dedi.

Elektromobilite temalı yatırımlarına 2021 yılında da devam edeceklerini aktaran Selim Eskinazi, “Nisan ayı sonuna kadar Doğuş Oto Kartal’a kurulacak 320KW DC Porsche şarj istasyonu ve Türkiye çapındaki yeni AC Porsche şarj istasyonlarıyla birlikte şarj ağımıza dahil toplam 117 istasyona ulaşmayı hedefliyoruz. Yıl sonuna kadar ise AC şarj istasyonları ve bayilerimize kurmayı planladığımız 100KW ve üzeri DC şarj istasyonları ile toplam yatırım ölçümüz 10.1 milyon TL’yi bulacak. 2021 yılında gayemiz 190 adet şarj aygıtına ulaşmak” dedi.

Evlere özel şarj istasyonu

Eskinazi, Porsche Tecrübe Merkezi’ne kurdukları 350KW ve 320KW gücündeki şarj istasyonlarının Taycan’ın bataryasını yüzde 0’dan yüzde 80’e yaklaşık olarak 22,5 dakikada doldurabildiğini belirtti. Eskinazi, “2020 ve 2021 yılında araç sipariş eden müşterilerimizin konutlarına ve işyerlerine şarj istasyonu suramı için 335 adet keşif gerçekleştirerek kurulumlarını değerlendirdik” dedi.

Türkiye’nin birinci batarya tamir merkezini açıyor

Eskinazi, “Tüm bayilerimizde Porsche Taycan satış sonrası hizmeti verebilmek için, Doğuş Oto Kartal’da kurulacak ve başta Türkiye, Porsche Doğu Avrupa üzere birçok ülkeye servis sunacak olan Türkiye’nin birinci batarya tamirat merkezinin açılışı kapsamında eğitim yatırımlarını 2020 yılında tamamladık. 2021 yılında Doğuş Oto Kartal yanında bir öbür Porsche merkezine daha batarya tamirat merkezi kurmak ismine yatırım süreçlerine devam edeceğiz” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu