Porsche, Yeni 911 Turbo Prototiplerini Tanıttı

Porsche, yeni ikonik 992 jenerasyonu 911 Carrera ve Carrera S’i geçen yıl tanıtmış olsa da aracın daha güçlü bir versiyonunu görememiştik. Ortadan geçen bir yılda çalışmalarına devam eden Porsche, iki yeni prototip üzerinde çalıştığını gösterdi. 

Porsche’nin bu hafta yaptığı bir Instagram paylaşımında 992 Porsche 911 Turbo için kimi prototip modelleri paylaştı. Paylaşılan 3 fotoğraf, firmanın Fransa Nice’teki sürüş geliştirme merkezinde çekildi. Bir karede yeni Joerg Bergermeister olanca ihtişamıyla uzunluk gösterdi. 

Daha süratli ve daha güçlü

Yeni kuşak 992-nesil 911 Turbo’lar için şu anda çok fazla bir bilgi yok. Daha evvelki haberlere nazaran, yeni ve daha güçlü 911s gelecek yılın bahar aylarında yollarda olacak. Söylentiler, aracın motorunun çift turboşarjlı 3.8 litrelik yatay 6 pistonlu bir motor olacağına işaret ediyor. Bu motorun üreteceği toplam güç 641 beygir gücü olacak ve 779 Nm çekiş gücü sağlayacak. Yeniden de bu sayıların şimdi resmileştirilmediğini hesaba katmakta yarar var. Aracın turbo versiyonlarının 600 beygirin üstünde güce sahip olacağı ise bilinen bir gerçek.

Performans manasında aracın 0’dan 100 km/saat sürate çıkışı sadece 2,5 saniye sürüyor. Bu da var olan jenerasyondan daha güzel bir hızlanma performansı demek. 911 Turbo’nun en yüksek suratı ise saatte 329 kilometre olarak gösteriliyor.

Almanya-Frankfurt merkezli firmanın 911 modeli onlarca yıldır küçük makyajlar geçirse de dış görünüş olarak çok da değişiklik göstermiyor. Aracın ikonik dizaynının kusursuza yakın olduğunu düşünen Porsche yalnızca vakit zaman küçük tasarım değişiklikleri yapıyor. Prototiplerde de durum farklı değil. 

Dört çeker olarak geleceği söylenen aracın 8 ileri otomatik vites kutusu bulunacak. Söylentilere nazaran otomobilin bir de arttan itişli ve Porsche Etkin Süspansiyon İdaresi özelliğine sahip bir versiyonu bulunacak. 

Başa dön tuşu