Renault, 1.000 Beygir Gücüne Ulaşan İlk F1 Takımı Oldu

Formula 1’de mevcut motor yönetmeliklerinin yürürlüğe girmesinden beri Mercedes-AMG, Ferrari, Renault ve Honda alandaki en güçlü, en verimli ve en emniyetli motoru meydana getirmek için kıyasıya çaba ediyor. Şampiyonluk kazanan bir arabası güçlendirmek için üç faktöre de gereksiniminiz var. Lakin bir alanda üstünlük sağlamak başka alanlarda eksikliğe sebep olabiliyor. Buna karşın yeniden de her üreticinin 1.000 beygir gücüne ulaşmak üzere bir hayali vardı. Auto Motor und Sport'un paylaştığı bir yazıya nazaran Renault, bu hayale ulaşan birinci kadro oldu.

Yalnız iki ikazımız var: Birincisi, bu olay bir araba üreticisinin mevcut motor yönetmelikleri çerçevesinde birinci sefer dört haneli sayılara ulaştığı manasına geliyor. Lakin tekrar edelim, “mevcut motor yönetmelikleri çerçevesinde”. Zira daha evvel bu güce ulaşanlar, hatta aşanlar da mevcut. 1980'lerde BMW, dört silindirli ve turboşarjlı M12 aracının, eleme çeşidi konfigürasyonlarında 1.400 beygir gücüne ulaştığını tez etmişti. Birebir biçimde, Renault’un motoru da sırf eleme tipi ayarlarında 1.000 beygir güce ulaşıyor. Renault F1 grubu motor teknik yöneticisi Rémi Taffin'e nazaran elde edilen sonuç, ortam sıcaklıkları üzere bir dizi faktöre bağlı. Yeniden de, kadro birkaç tıp için bile 1.000 beygir gücü elde edebilirse, bu, eleme tiplerinin sonucunu büyük ölçüde etkileyebilir.

İkincisi, birinci kez bir F1 grubunun motor gücünü açıklaması. Renault beygir gücünü duyuran birinci ekip oldu. Genelde F1 ekipleri kapalılıklarını korurlar. Hasebiyle Ferrari ya da Mercedes dört haneli numaralara çoktan varmış olabilir. Ama avantajlarını gizlemek için kartlarını saklamak istemiş olabilirler.

Takımların bu güce ulaşmaları gerçekleşmeyecek de değildi. Sonuçta F1 V8 motorları bırakıp turboşarjlı hibrit V6 motorlara geçtiğinden beri motorların kuvveti devamlı arttı. Mevcut motorların sesi ve karmaşıklığı tartışmalı olabilir, fakat en azından ne kadar kuvvetli olabileceklerini kanıtlıyorlar.

Başa dön tuşu