Renault ve Fiat, Otomobil ve Hafif Ticarilerine Zam Yaptı

Geçtiğimiz ağustos ayında Resmi Gazete'de yayımlanan bir bildiri yeterince araba ve hafif ticari araçların emisyon düzeylerinde değişiklik yapıldı. Resmi Gazete'de yer alan bilgilere nazaran binek arabalarının emisyon düzeyinin “6b”den “6d-TEMP”e, hafif ticari araçların ise “6b”den “6c” seviyesine geçiş yapılması kararı verildi. Bu bildiri, 1 Ekim 2019 prestijiyle yürürlüğe girdi.

Yeni uygulamanın hayatımıza girmesiyle birlikte Türkiye'de üretilen araçların fiyatlarında da değişiklik oldu. Münasebetiyle bu uygulama değişikliği, Türk vatandaşlarına artırım olarak geri döndü. Zira yeni uygulamayla birlikte araçların fiyatları bir oldukça yükseldi. Birtakım markalar, yeni fiyatlarını 1 Ekim prestijiyle internet siteleri üzerinde yayınlarken birtakım markalar da fiyat değişikliklerini yeni yeni yapmaya başladılar. Artık ise Renault ve Fiat'ın arabalarına ilişkin yeni fiyatlar aşikâr oldu.

Fiat'ın bugün açıkladığı fiyatlar kapsamında Türkiye'nin en çok tercih edilen modellerinden olan akaryakıtlı Egea'nın fiyatı, eylül ayında açıklanan fiyatlara nazaran 2.500 TL yükseliş gösterdi. Egea'nın 1.3 litrelik dizel motorlu versiyonunda ise donanım farkı, 9.500 TL oldu. Buna nazaran hurda teşvik indirimiyle birlikte 73 bin 900 TL'ye satılan akaryakıtlı Egea, ekim ayı prestijiyle 76 bin 400 TL'ye satılmaya başladı. Aracın dizel motorlu versiyonunun fiyatı ise 104 bin 900 TL'den 114 bin 400 TL'ye çıkmış oldu.

Renault'ta da durum Fiat'la benzerlik gösterdi. Yeni uygulama kapsamında Renault'un modellerine de artırım geldi. Renault'un ekim ayında yayınladığı fiyat listesi doğrultusunda, markanın en çok tercih edilen modellerinden Symbol Joy'un 1.5 litrelik dizel motorlu versiyonunun fiyatı, 115 bin 500 TL'den 116 bin 650 TL'ye çıkmış oldu.

Başa dön tuşu