Roadster’lerin Sahip Olacağı Roket Motoru, Aracı Uçuracak

Elon Musk'ın CEO'luk vazifesini sürdürdüğü Tesla, araba dalına yeni bir sayfa açtı. Hem otonom hem de elektrikli motorlara sahip olan modelleriyle dikkat çeken Tesla, önümüzdeki yıl Roadster isimli yeni bir modeli piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Fakat şirketin CEO'su Elon Musk, bu arabayla ilgili ziyadesiyle dikkat çekecek bir çıkış yaptı.

Daha evvelden de Tesla Roadster'lerin “uçabileceği” söylenmişti ancak Elon Musk'ın son açıklamaları, Roadster'in önemli manada uçabileceğini ortaya koyuyor.

Araç, teknik özellikleriyle gereğince dikkat çekiyor lakin bu uçabilme yeteneği, araba bölümünde çığır açacağa benziyor. Yapılan açıklamalara nazaran Tesla Roadster'de özel roket motorları bulunacak. Bu roketler çalıştırıldığı vakit araba olduğu yerde yükselebilecek. Bu özellik, “SpaceX Paketi” olarak geçiyor ve bu paket, ikinci bir model olarak piyasaya sürülecek.

Aslına bakacak olursak bu özellik, arabanın çok daha rahat bir formda kullanılabilmesi amacıyla kullanılacak. Bu özelliğin sahip olduğu Roadster'ler daha güzel hızlanabilecek, virajlara daha tesirli girebilecek, daha kısa bir fren aralığına sahip olacaklar. Lakin Elon Musk'ın açıklamalarına nazaran bu arabalar tüm bu özelliklerinin yanı sıra uçabilecekler.

Musk, kendisine Roadster'in ne vakit görücüye çıkacağıyla ilgili yöneltilen bir soru karşısında “Önümüzdeki yılın sonlarında olabilir.” sözünü kullandı. Bu da Roadster'in üretim takviminde sarkmanın olabileceğini ortaya koyuyor.

Başa dön tuşu