Robotaksi binek otonom araç yarışması başladı

13-17 Eylül tarihleri ortasında Kocaeli Gebze’de bulunan Bilişim Vadisi’nde gerçekleşen 4. Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışı başladı.

Türkiye’nin birinci Havacılık, Uzay ve Teknoloji Şenliği TEKNOFEST’21 kapsamında, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Bilişim Vadisi ve HAVELSAN işbirliğiyle bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Robotaksi Binek Otonom Araç Müsabakası 13 – 17 Eylül tarihleri ortasında Kocaeli Gebze’de bulunan Bilişim Vadisi’nde gerçekleşecek.

Katılımcıları otonom araç teknolojileri alanında özgün tasarım, algoritma ve raporlama konularında yetkinlik kazanmaya teşvik etmek gayesiyle düzenlenen müsabaka Özgün Araç ve Hazır Araç olmak üzere iki farklı kategoriden oluşuyor. Özgün Araç kategorisinde gruplardan A’dan Z’ye bütün araç üretimini ve yazılımını yapmaları beklenirken, Hazır Araç kategorisinde iştirakçilerden TEKNOFEST tarafından sağlanan otonom araç platformlarında yazılımlarını çalıştırmaları isteniyor.

Lise, ön lisans, lisans, lisansüstü öğrencilerin ve mezunların kişisel yahut kadro halinde katılabildiği yarışta finalistlerden her iki kategori için de geçerli olan gerçek bir pist ortamında otonom olarak çeşitli vazifeleri yapmaları bekleniyor. Otonom sürüş algoritmalarının geliştirilmesi gayesiyle düzenlenen müsabaka kapsamında gruplar, Ön Tasarım Raporu (ÖTR), Ön Tasarım Sunumu, Kritik Tasarım Raporu (KTR) ve Araç Test Görüntüsü olmak üzere 4 farklı evrede bedellendiriliyor.

Özgün Araç kategorisinde birincilik mükafatı 75 bin TL, ikincilik mükafatı 50 bin TL, üçüncülük mükafatı 35 bin TL olacak. Hazır Araç kategorisinde ise birinci olan kadro 40 bin TL, ikinci olan grup 30 bin TL, üçüncü olan grup 20 bin TL mükafatın sahibi olacak.

Özgün Araç kategorisinde 84, Hazır Araç kategorisinde ise 70 kadro olmak üzere toplamda 154 müracaatın olduğu müsabakada Özgün Araç kategorisinde 24, Hazır Araç kategorisinde 7 araç yarış alanına gelmeye hak kazandı. Ödül alacak kadrolar TEKNOFEST’21’de mükafatlarına sahip olacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu