Rolls-Royce Pearl Motor ailesi büyümeye devam ediyor

Rolls-Royce, iş havacılığında pazar başkanı olan Pearl ailesinin üçüncü ve en güçlü üyesi olan Pearl® 10X motorunu tanıttı. Motor, Paris’te Le Bourget havaalanında gerçekleştirilen dijital merasim sırasında tanıtımı yapılan Dassault’nun yeni amiral uçağı Falcon 10X’e güç verecek biçimde optimize edildi.

Rolls-Royce, motorlarıyla çalışan 3 bin 600’den fazla iş jeti ile bu pazarda dünyanın önder motor tedarikçisi pozisyonunda bulunuyor. Pearl 10X ise son teknoloji Pearl motor ailesinin en yeni üyesi ve ünlü Fransız uçak üreticisinin bir iş jetini çalıştıran birinci Rolls-Royce motoru. Dassault’nun bu yeni üst sınıf eseri için Pearl 10X motorunu seçmesi, Rolls-Royce’un iş havacılığının tercih edilen motor üreticisi olduğunu kanıtlıyor.

Pearl 10X motoru, iş havacılığı dalında kullanılan en verimli gövdeolan Advance2 motor gövdesine sahip. Pearl 10X bu gövdeyi yüksek performanslı düşük basınç sistemiyle birleştirerek 18 bin lb’yi aşan üstün bir itiş gücü sağlıyor. Rolls-Royce’un son kuşak iş jeti motorları ile karşılaştırıldığında Pearl 10X, hayli düşük bir gürültü düzeyine sahip. Pearl 10X ayrıyeten emisyon performansı sağlarken yüzde 5 oranında daha yüksek verimliliği de kullanıcılarına sunuyor. Elde edilen bu sonuçlara bakıldığında Pearl 10X, pazar önderi bir güç tahlili ile verimliliği bir ortaya getiriyor. Bu kombinasyon, müşterilerin ve operatörlerin birinci sınıf havaalanı erişilebilirliğine sahip olmalarını ve çok uzun aralık uçuşlar yapabilmelerini sağlarken, birebir vakitte neredeyse ses suratına yakın bir hızda seyahat imkanı sunuyor.

Rolls-Royce Advance2 gösterim programından elde edilen inovatif teknolojileri ile kendini kanıtlamış Pearl ailesi, özelliklerini global standartta çevresel performans sunmak üzere bir ortaya getiriyor. Bunlar ortasında, yüksek verimli bliskedfan, pazar önderi basınç oranına ve altı blisk kademeli yüksek basınç kompresöru, ultra düşük emisyonlu yanma odası, iki kademeli sipersiz yüksek basınç türbini ve kesimin en verimli ve kompakt türbinlerden biri olan gelişmiş dört kademeli düşük basınç türbini yer alıyor. Bu teknoloji paketi, Spirit AeroSystems’in yesyeni, ultra ince kaporta yapısı ile bir ortaya getiriliyor.

Motor, Almanya’nın Dahlewitz kentinde bulunan Rolls-Royce İş Havacılık Motorları Mükemmeliyet Merkezi’nde geliştiriliyor ve şu anda yüzde 100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtları ile çalışabilirliğini de içeren kapsamlı bir test programından geçiyor.

Pearl 10X motorunun yeni temel özelliklerinden biri ise gelişmiş Katmanlı Üretim metoduyla imal edilen 3B baskılı yanma odası kaplamaları olacak. Motorun harika çevresel performansını destekleyen bu öncü teknoloji, Rolls-Royce’un Advance2 programı kapsamında geliştirilip kapsamlı bir biçimde test edildi.

Rolls-Royce Sivil Havacılık Lideri Chris Cholerton bahisle ilgili olarak şunları söyledi: “Bugün, bu programı gerçeğe dönüştürmek için tutkuyla çalışan Rolls-Royce ve perde gerisinde kendisini bu çalışmaya adamış Pearl grubu için çok özel bir gün. Dassault’un, amiral uçağı Falcon 10X için bizi tercih etmesi bizleri gururlandırıyor. Bu özel günde Dassault ailesini ve Falcon grubunu tebrik etmek istiyorum. Bugün, ultra uzun menzilli kurumsal jet pazarında müşterilerini etkilemeye devam eden Dassault ile başarılı bir iş iştirakine başlıyoruz. Öncü Pearl 10X motorumuz ve müşteri hizmetlerimizle, Dassault’a dayanak vermeyi sabırsızlıkla bekliyorum.”

Dassault Aviation Lideri ve CEO’su Eric Trappier yaptığı konuşmada şunları lisana getirdi: “Pearl 10X motoru, yeni ve ultra uzun menzilli jetimiz için performans ihtiyaçlarımızı harika bir biçimde karşılıyor. Bu motor ayrıyeten güvenilirlik ve verimlilik konusunda da en güzel tahlil olduğunu bizlere bir sefer daha kanıtladı. gövdesindeki yeni teknolojiler ve bunun dijital kontrolleri, iş havacılığı segmentinde olan bu motoru, güç santrali teknolojisi için bile referans noktası haline getiriyor. Ayrıyeten, Rolls Royce’un eser dayanağı konusundaki kendisini kanıtlamış performansı, üstün bir müşteri hizmeti tecrübesi sağlıyor.”

İş Havacılığı Yöneticisi ve Rolls-Royce Deutschland Lideri Dr. Dirk Geisinger ise şöyle konuştu: “Mükemmel müşteri dayanağı, Dassault ve Rolls-Royce için kıymetli bir odak noktası. Her iki şirket de AIN’in Eser Dayanak Anketlerinde yıllardır üst üste kendi kategorilerinde birinci sırada yer alıyor. İş Havacılığı’nda başkan motor üreticisi olarak müşterilerimiz, üstün operasyondesteği sağlama konusunda bize güvenebilirler.”

Üstün emniyet ve dayanıklılık için tasarlanan Pearl ailesi, iş havacılığındaki en kapsamlı hizmet programı olan Rolls Royce CorporateCare® Enhanced tarafından destekleniyor. CorporateCare Enhanced, müşterilere değerli finansal ve operasyonel yararlar sunuyor, varlık pahasını ve likiditeyi artırıyor, bakım maliyeti riskini en aza indiriyor ve dünyanın rastgele bir yerinde plan harici gelişen olaylara ait beklenmedik maliyetlere karşı müdafaa sağlıyor. Müşterilere sunulan öbür avantajlar ortasında, artan uçak ulaşılabilirliği, azalan idare yükü, tam risk transferi, Rolls-Royce hizmetleri altyapısına direkt öncelikli erişim ve uzaktan dayanak de yer alıyor.

Pearl motor ailesi birebir vakitte, dijital yeteneklerdeki gelişmeler sayesinde eser ve hizmetin bir bütün hâle gelmesini öngören Rolls-Royce IntelligentEngine vizyonunun bir modülü. Bu motor ailesi, ileri titreşim tespiti sunan yeni jenerasyon Motor Sıhhati Takip Sisteminin yanında, uzaktan arıza teşhisi yapma özelliğine de sahip. Ayrıyeten, motor izleme özelliklerinin uzaktan kolaylıkla tekrar yapılandırılmasına imkan tanıyan çift istikametli irtibat imkânı sunuyor. Bulut tabanlı tahliller, akıllı algoritmalar ve yapay zekâ, müşterilerimize ileri düzeyde kullanılabilirlik/erişilebilirlik ve daha fazla gönül rahatlığı sağlamada giderek artan bir rol oynamaya devam ediyor.

Rolls-Royce Holdings plc hakkında

  1. Rolls-Royce, gezegenimizin kritik güç gereksinimlerini karşılamak üzere pak, emniyetli ve rekabetçi tahliller sunan ileri teknolojilere öncülük etmektedir.
  2. Rolls-Royce 150’den fazla ülkede faaliyet gösteren 400’den fazla havayolu ve kiralama müşterisi, 160 silahlı kuvvetler, 70 deniz kuvvetleri ve 5.000’den fazla güç ve nükleer güç müşterisinden oluşan bir müşteri portföyüne sahiptir.
  3. Yıllık geliri 2019 yılında 15,45 milyar sterlin olarak kaydedilmiş olup, bunun yaklaşık yarısı satış sonrası hizmetlerden elde edilmiştir.
  4. 2019 yılında Rolls-Royce, araştırma ve geliştirmeye 1,46 milyar sterlin yatırım yapmıştır. Rolls-Royce ayrıyeten, mühendislerini bilimsel araştırmanın ön saflarında konumlandıran 29 Üniversite Teknoloji Merkezi’nden oluşan global bir ağı da desteklemektedir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu