Sony ve Honda’nın Birlikte Geliştirdiği Otomobil: Afeela

Japonya’nın dev şirketleri Sony ve Honda, bundan bir mühlet evvel bir ortaklık kurmuş ve ortak geliştirecekleri tam elektrikli araba için kolları sıvamıştı. Sony Honda Mobility olarak isimlendirilen bu paydaşlık kapsamında yapılan çalışmalar, bugün prestijiyle başlayan dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarında kendini gösterdi. Sony Honda Mobility, birinci elektrikli araba prototipi “Afeela“yı resmen tanıttı.

Bir sedan olarak karşımıza çıkan Afeela, sade ve minimalist yapısıyla dikkat çekiyor. Aracın ön ve art aydınlatmasını ince şerit LED‘ler ile oluşturan mühendisler, yan ayna yerine kamera kullanıyor. Kapalı ızgara dizaynının benimsendiği araba, LED ile aydınlatılan bir Afeela logosuna sahip. Sony Honda Mobility, bu arabada aerodinamiği ön plana çıkartmayı tercih etmiş durumda.

Karşınızda Afeela!

Sony ile Honda’nın ortak çalışması olan elektrikli araba, iç dizaynıyla kendine hayran bırakıyor. Ön konsolu büsbütün ekranla donatan mühendisler, bu ekranları farklı fonksiyonellikler için bölmüşler. Örneğin sol ve sağ kenarlarda yan aynalar, şoförün önünde gösterge ekranı ve geriye kalan tüm kısımlarda multimedya sistemini görüyoruz. Yapılan açıklamaya nazaran bu multimedya ekranı için Epic Games ile iş birliği yapıldı. Ayrıntılar ise aşikâr değil.

Ön konsol, uzunluktan boya ekran kaplı

Sadelik yalnızca dış dizaynda değil, iç dizaynda da kendini gösteriyor. U formunda bir direksiyon simidine sahip olan Afeela, buradaki tuşlarla aracın tüm denetimlerine erişim imkanı tanıyor. Orta kısımda ise döner buton dikkatlerden kaçmıyor. Aracın cam tavanı ise tek kesim. Açılamıyor olsa da geniş bir panaromik görsellik sunuyor.

Yapılan açıklamalara göre Afeela’da 45 kamera ve sensör bulunuyor. Bunlar Sony tarafından üretilen bileşenler. Araçtaki çipler için Qualcomm ile iştirak kuran Sony Honda Mobility, araçta üçüncü düzey otonom sürüş sistemi olacağını tabir ediyor. Lakin bu sistem, kent içinde ikinci düzey olarak kullanılacak. Yani şoförün pür dikkat yolu izlemesi gerekecek. 

Fiyatı için varsayım bile yok

Afeela’nın motor ve bataryasına ait hiçbir açıklama yapılmadı. Ayrıyeten aracın fiyatına ait de iddia dahi yok. 2025’in ikinci yarısı prestijiyle seri üretimine başlanacak araba, 2026 yılında evvel Kuzey Amerika’daki tüketicilere ulaşacak. Aracın Avrupa ve Asya pazarlarındaki akıbetinin ne olacağı tam olarak bilinmiyor.

Başa dön tuşu