Tesla araçlar arızalı kesimlerini otomatik tespit edecek!

Yeni güncelleme ile birlikte Tesla araçlarında ‘anında sorun tespiti’ özelliği geliyor. Bu özellik aracın hangi modüllerinde sorun olduğunu ve hangilerinin değişmesi gerektiğini evvelce tespit edebiliyor; hatta değişecek modülleri siz servise gitmeden evvel sipariş ediyor. 

Tesla araçlar arızalı modüllerini otomatik tespit edecek!

Tesla CEO’su Elon Musk, 2018 dördüncü çeyrek gelirlerinin açıklandığı konuşmada,  şirketin birinci önceliğinin servis operasyonlarını geliştirmek olduğunu söylemişti. Şirketin tedarik zinciri aktifliği konusundaki mevcut uygulamalarını ‘aşırı aptalca’ diye nitelendiren Musk bu sürecin değişeceğinin sinyallerini vermişti.

Tesla araçlar artık hangi kesimlerin değişmesi gerektiğine karar verdikten sonra en yakın Tesla Servis Merkezi’ne ön siparişte bulunuyor. Araç sahibi daha sonra Tesla uygulaması üzerinden servise ne vakit gidileceğini belirleyebiliyor.

Araç arızalandığında kendisine cazibeli çağırabilecek

Şirketin yeni özellikleri ortasında tıpkı vakitte servis ziyareti ayarlama imkanı da yer alıyor. Tesla araç sahipleri uygulama üzerinden servis ziyaretlerini ayarlayabiliyor. Acil durumlarda ise anında sorun tespit özelliği devreye girerek bir cazibeli çağırabiliyor. 

Tesla ayrıyeten daha fazla tamir işini kendi bünyesinde gerçekleştirerek tamir müddetini azaltmayı amaçlıyor. Tamir gereksinimi olan bir araca hizmet vermek için ileriye dönük olan bu yaklaşım ile araçların tamir görüp yollara geri dönme mühleti azalacak. ABD merkezli elektrikli araç üreticisi bu özelliği “Doktora gitmek yerine direkt eczaneye gitmek gibi” nitelendiriyor. Lakin elbette yalnızca bu güncelleme Tesla’nın tedarik zinciri yönetimindeki tüm sorunları süratli bir biçimde tahlile ulaştırmak için yeterli olmayacaktır. Şöyle ki; yalnızca bir tampon değişimi için 8 ay kadar bir müddet beklemek gerekiyor. Bu da son derece uzun bir mühlet olarak bedellendiriliyor.

Başa dön tuşu