Tesla ‘En Güvenli Arabalar’ Listesinde Neden Yer Alamıyor?

Tesla, sunduğu etkin ve pasif güvenlik özellikleri sayesinde şu anda en inançlı otomobiller ortasında yer alıyor. Otomatik sürüş maharetinin yanında otomatik acil fren üzere birçok Tesla otomobillerinin sağladığı özellikler kazaların önüne geçmek ve önlenemez kazalarda araç içinde bulunanların canlarını korumak için tasarlandılar.

Ancak şirketin bu kadar inançlı otomobiller üretmesine karşın ortada ironi yaratan bir durum mevcut. İsveçli bir sigorta firmasının 2019 için yayınladığı en inançlı otomobiller listesinde Tesla yer almıyor. Bu durumun gerisindeki sebep ise hayli değişik.

İsveç merkezli sigorta şirketi Folksam her yıl ülkede bulunan en inançlı otomobilleri sıraladığı bir liste oluşturuyor. Bu yıl listenin en üstünde bulunan otomobil Toyota Rav4 olurken Tesla listede bile yer almıyor. Folksam’ın listesinde bir otomobilin yer alması için ise otomobillerin kaza sonucunda elde ettikleri bilgileri tahlil edebilmeleri gerekiyor.

Tesla kâfi sayıda kazaya karışmıyor:

İşte Tesla’nın listede yer almamasının nedeni de bu koşul. Otomobiller çok sık kaza yapmadıkları için Folksam kâfi bilgi elde edemiyor. Mesela bu yıl ülkedeki Tesla araçlarının karıştıkları kaza sayısı sadece yedi. Bu yüzden Folksam’ın araştırma grubunu yöneten Anders Kullgren, Tesla’nın listede bulunmamasının nedenini istatistiklerin yetersizliği olarak açıkladı.

“Bu yıl Tesla’nın sadece yedi kazaya karıştığını gördük ve bu sayı hayli az. Bu otomobiller birçok güvenlik sistemine ve yüksek güvenliğe sahipler, münasebetiyle otomobillerin karıştığı kaza sayısı bu kadar az iken Tesla’nın bu listeye hiçbir vakit girmeyeceğini söyleyebiliriz.”

Tesla'nın otomobilleri diğer bir listede yer alıyor:

Anders Kullgren açıklamasının devamında oluşturulan listenin kullanılmış otomobil satın almak isteyen müşteriler için yapıldığını da ekledi. Daha sonra bir Twitter kullanıcısının “Neden en inançlı otomobiller listesinde yer alacak otomobillerin belirli bir sayıda kazaya karışmaları gerekiyor?” sorusuna da cevap verdi. Kullgren’in karşılığı ise Tesla’yı esasen en inançlı olarak gördüklerini ve bir öbür liste olan önerilen otomobiller listesinde şirketin yer aldığını söyledi.

2019’un ikinci çeyreğinde otomatik sürüşte iken 5,2 kilometrede sadece bir kaza oranına sahip bir şirketin, günümüzdeki en inançlı otomobilleri ürettiğini söylemek yanlış olmaz. Ayrıyeten Tesla’nın etkin güvenlik sistemlerini kullanan öteki otomobiller da 3,5 milyon kilometrede bir kaza oranına sahip. Münasebetiyle bizce Folksam, en inançlı otomobiller listesinde bir otomobilin yer almasını sağlayan kaidelerde bir revize gerçekleştirmeli.

Başa dön tuşu