Tesla Model 3, Sürücü Koltuğu Boş Halde İlerledi (Video)

Tesla, arabalarında çeşitli otonom özellikler sunuyor olsa da bu özelliklerin şoförlerin uzun ve kısa uzaklıklı sürüşlerde daha az yorulmasını amaçladığı ve katiyen %100 otonom sürüş için geliştirilmediği mevzularının altını çiziyor.

Yine de kimi ‘sorumsuz’ Tesla sahipleri, daha fazla beğeni almak ya da çevrimiçi ortamda dikkat çekmek için Tesla arabaları %100 otonom formda kullanmaya ve bu anların görüntülerini toplumsal medyada paylaşmaya devam ediyorlar.

18 yaşındaki YouTuber Alex Choi, geçtiğimiz günlerde Instagram üzerinde dikkat çeken bir görüntü paylaştı. Görüntüde hareket halinde bir Tesla Model 3 Performance yer alıyordu ve daha da kıymetlisi aracın şoför koltuğunda rastgele bir kişi bulunmuyordu.

Tesla Model 3 Performance, düzey 2 otonom sürüş yeteneklerine sahip. Araç, hem otoyol hem de kent içinde şerit asistanı, hızlanma yardımı, fren takviyesi üzere özellikler sunuyor fakat ‘ben gideceğiniz yere kadar bırakırım’ özelliği sunmuyor.

söz konusu olayın videosu

Business Insider, mevzuyla ilgili olarak Choi’ya ulaşmaya çalıştı lakin Choi, bir yorumda bulunmak istemedi. Ayrıyeten Choi, son yüklediği YouTube görüntüsünde Model 3 Performance’ın kendi kendine gittiği manzaraları de kullanmadı.

Geçtiğimiz devirde pek çok Tesla sahibi misal biçimde aracın hareket halinde olduğu ama şoför koltuğunun boş olduğu görüntüler paylaştı. Hatta bir şoför, 2017 yılında bu görüntüleri yüzünden 18 ay trafikten men edilmişti.

Başa dön tuşu