Tesla Model S, Son 10 Yılın En İyi Aracı Seçildi

Sağlam ve çok inançlı araçlarıyla ön plana çıkmayı başaran Tesla, geçtiğimiz yıllar boyunca birçok muvaffakiyete imza attı. Lakin şirketin Tesla Model S aracı, öbür Tesla araçlarından çok daha yeterli bulunuyor. Tesla’nın bu modeli, sürdürülebilir ulaşımı destekleyen medya platformu tarafından ‘Son 10 yılın aracı’ seçildi

Green Car Reports, Tesla’nın Model S sedan aracını yeni yayınladığı bir makalede 2010’ların en uygun aracı olarak ilan etti. Büsbütün elektrikli olan bu araç muhtemelen gücünü bataryalardan alan ulaşım araçlarının popülerliğini artırmada çok büyük hisse oynuyor.

Tesla Model S’in başarısı:

Tesla Model S, birinci çıktığı yıllarda en tanınan elektrikli araçtı. Aracın performansı ve sunduğu lüks özellikleri, 2013 yılında birebir kuruluşun gözünden kaçmamıştı. Araç, 2013 yılında ‘Satın alınabilecek en âlâ araç’ unvanına kavuşmuştu. Bu mükafattan 7 yıl sonra aracın hâlâ son 10 yılın en güzel araçlarından biri olmadığını söylemek neredeyse imkansız.

Model S’in en etkileyici özelliklerinden biri Tesla’nın elektrikli araba inovasyonunda başkan haline gelmesini sağlamasıydı. Tıpkı biçimde Model S sadece Tesla’yı etkilememiş, tüm dünyayı etkileyerek petrolden elektriğe geçişte kıymetli bir ihtilal başlatmıştı.

Tesla CEO’su Elon Musk, 60 Minutes ile yaptığı bir röportajda Tesla Model S’in şirketin muvaffakiyetinin bir anahtarı olduğunu söylemişti. Elon, Tesla’nın başarılı olacağını düşünmemiş ve muhtemelen başarısızlıkla sonuçlanacaklarını varsayım ediyordu.

Fakat Tesla Model S, elektrikli araçlar hakkındaki önyargıları ortadan kaldırmıştı. Elektrikli araçlara karşı olan ‘çirkin, yavaş ve sıkıcı olur’ önyargılarının her birini tek tek kırmayı başarmıştı. Tesla Model S hem süratli, hem lüks hem de epey şıktı.

Son 10 yılın genelinde Model S, sanayide yer alan öbür rakiplerinin üzerinde kalmayı başardı. Günümüzde elektrikli araba bölümüne giren birçok araba üreticisi ise Model S’in sunduğuna yeni yeni ulaşmaya başladı.

Başa dön tuşu