Tesla Model S’in Yıllar İçindeki Değişimi

2012 yılında birinci kere tanıtıldığında Tesla Model S, tüm araba dalını alt üst ederek kesime damgasını vurmuştu. 2013 yılında Norveç'te en çok satılan araba olma unvanını alan Model S, MotorTrend'in “Yılın En Âlâ Aracı” mükafatına layık görülmüştü ve birçok mükafatı de kazanmıştı. Bu yönleriyle de Model S, Ford'un 20. yüzyılın başlarında seri üretime aldığı Model T ile de benzerlik göstermişti.

Diğer araba üreticilerinden farklılığını pek çok sefer ortaya koyan Tesla, rakiplerinden farklı bir rota izleyerek araçları dâhili olarak iyileştirebilen kablosuz yazılımlara büyük bir kaynak harcaması yapmış ve araçlarını her yıl güncellemişti. Gelin, tanınan elektrikli sedanın yıllar içindeki bu değişimine yakından bakalım.

2013 yılında Tesla, Model S P85+'ı piyasaya sürdü:

Tesla, 2013 yılında piyasaya sürdüğü Model S'te gündüz farlarını 3.500 dolarlık teknoloji paketinin içine dâhil ederek büyük ses getirmişti. 2013’ten sonrasında ise gündüz sürüş lambaları, Tesla Model S’lerin standart donanımları hâline gelmişti. Tesla’nın 2013 yılındaki teknoloji paketi; 7 yıllık harita takviyesi, anahtarsız giriş ve hafızalı koltuklar üzere özellikleri içeriyordu. Hafızalı koltuk sistemi sayesinde araç, ayarlanan koltuk pozisyonunu hafızaya alarak büyük bir rahatlık sunuyordu.

40 kWh’lik batarya ile reaksiyon toplayan Tesla, yeniden birebir yıl daha güçlü bir model olan Model S P85+'ı tanıtmıştı. 60 kWh’lik bataryaya sahip bu Model S, 0’dan 100 km’ye sadece 4,2 saniyede ulaşabiliyor ve azamî sürat olarak saatte 210 km’ye kadar çıkabiliyordu.

Tesla, 2014 yılında 'Otopilot' olarak isimlendirilen şoför dayanak teknolojisini tanıttı:

Otopilot, Eylül 2014'te bir ek seçenek hâline getirildi. O yıl içerisinde üretilen tüm yeni Model S arabaları, sistemin çalışması için gerekli olan kamera, radar ve ultrasonik sensör donanımını içeriyordu. Otopilot, rastgele bir vakitte ek bir fiyat karşılığında da etkinleştirilebiliyordu.

Şirket, ayrıyeten Ekim 2014'te S serisi için birinci çift elektrikli motora sahip arabası P85D’yi de piyasaya sürdü. Tesla, her dingilde bir elektrik motoruna sahip olmanın daha düzgün çekiş ve daha uzun akü aralığı sunduğunu da tez etti.

Tesla, 2015 yılında P90D için yeni Ludicrous modunu duyurdu:

Yeni motor modeline nazaran Ludicrous modu, 0'dan 100'e kadar olan süreyi 3,1 saniyeden 2,8 saniyeye düşürdü. Bu seçenek, 10.000 dolarlık bir fiyat etiketiyle geldi ve yalnızca yeni olan en üst düzey P90D modelleri için mevcuttu. Tesla, aynı yıl içinde 60kWh'lik versiyonunun yerini alan Model S 70D için yeni 70 kWh’lik bir pil çıkardı.

Cam tavan, 2016 yılında bir seçenek hâline geldi:

2016, Tesla Model S için birkaç estetik değişikliğin yılı oldu. Tesla, 2016 yılında geçersiz ön ızgarayı araçlarından kaldırarak ön cepheye daha pak ve sade bir görünüm kattı. Cam tavanları Model S için bir seçenek hâline getiren Elon Musk, bu değişikliği Twitter hesabından duyurdu.

Estetik dokunuşların dışında Otopilot donanımının ikinci versiyonu, Ekim 2016'dan sonra standart hâle geldi. Hatta araçlar, o güne kadar hiç yapılamamış olan “tam kendi kendine sürüş” yeteneğini de bu yıl kazandı.

Tesla, 2017 yılında arabalarının performansını epeyce arttırmayı başardı:

2017’de Tesla, Model S'lerin 0’dan 100 km’ye ulaşma müddetlerini ve performanslarını güzelleştirdi. Model S 75'in 0 ile 100 mühleti 5,5 saniyeden 4,3'e düştü. Çift motorlu 75D için 0 ile 100 mühleti 5,2 saniyeden 4,2 saniyeye kadar düşürülürken yeni Model S 100D’nin 0 ile 100 km müddeti de 4,2 saniyeden 4,1 saniyeye düşürüldü.

Yine tıpkı yıl Tesla, 90D'nin menzilini, tam şarjda 435 km’den 475 km’ye kadar artırmayı başardı. Ayrıyeten tekrar 2017’de cam tavan ve elektrikli bagaj kapısı, standart hâle getirildi.

2018 yılında Tesla, panoramik cam tavanı kaldırarak tavan seçeneklerini tekrar değiştirdi:

Tesla, 2018'de birkaç donanım ve tasarım seçeneğini iptal etti. Bu doğrultuda şirket; panoramik cam tavanı, siyah dokumacılık döşemelerini, geriye dönük çocuk koltuklarını kaldırdı ve jant seçeneklerini değiştirdi. Bu değişiklikler, müşteriler için eser tekliflerini basitleştirmek amacıyla yapıldı.

2019 Model S Long Range'in pil ömrü, 170 km kadar artırıldı:

Model S, piyasaya birinci sürüldüğünde 430 km menzile sahipti. Motor Trend'e göre güncellenmiş Model S Long Range, artık yeni bir elektrikli motorun yardımı ile 600 km’ye kadar menzile sahip oldu. Tesla, ayrıca bu aracına düşük yuvarlanma direnci olan lastikleri de ekledi.

Tesla Model S’lerin yıllar içindeki evrimini gösteren yazımızın sonuna geldik. Sizin de aklınıza gelen bir nokta varsa yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu