Tesla Model Y’nin Performans Versiyonu Yollarda Görüntülendi

2019 yılı, Tesla için kimi vakit tartışmalı, kimi zaman etkileyici başarılarla geçti. Lakin geçtiğimiz yıl Tesla, başarılarından kar sağlayabildiğini kanıtladı. Şirket, 2018'in üçüncü çeyreğinde “ilk kez” kâr elde etmesine karşın, 2019'da değerli miktarda büyüyerek bir sefer daha muvaffakiyetlerinin bahttan fazlası olduğunu gösterdi.

Cybertruck'ın olaylı lansmanı ve şirketin Çin'de üretime başlamasıyla Tesla payları, yılın son dokuz haftasında pay başına 254 dolardan 418 dolara yükseldi. Bu yükselişin ışığında, yollarda Model Y prototiplerinin görülmesi sürpriz olmadı. Son olarak, Model Y'nin performans versiyonu Washington'da görüntülendi.

Tesla, 2020 ve sonrasında üretimini büyük ölçüde artırmayı planlıyor. Şirket önümüzdeki birkaç yıl içinde yeni kuşak Roadster, Tesla Semi, Cybertruck ve Model Y araçlarını tanıtmayı planlıyor. Birebir vakitte Tesla, Model S ve Model X üretimini mümkün olduğunca sabit tutmaya çalışırken Model 3 üretimini artırmaya devam edecek.

Yeni jenerasyon modellerden yollarda görülecek ilk araç Model Y olacak. Sonuç olarak, Model 3'ün farklı versiyonu olan araba, 2020 yazında üretime girecek.

İşte Washington'da görülen Model Y prototipi:

İki ay evvel, Kaliforniya otoyolunda Model 3'ün yanında seyreden öteki bir Model Y prototipi görüntülenmişti. Görüntüde, Model Y'nin Model 3'e nazaran daha uzun bir araç olduğu açıkça görünüyordu. Tesla, elbette Model Y için yüksek beklentilere sahip ve öteki modellerden evrilen araçların ne kadar tanınan olduğu göz önüne alındığında şaşırtan değil.

Tesla CEO'su Elon Musk birkaç ay evvel, “Kısa bir müddet evvel Model Y prototipini kullandım ve bunun olağanüstü bir eser olacağını ve çok güzel karşılanacağını düşünüyorum. Bence bu muhtemelen ve bu yalnızca benim görüşüm; S, X ve 3'ü bir ortaya getiriyor.” demişti.

Kaliforniya'da Model 3 ve Model Y'nin yan yana geldiği manzaralar:

Başa dön tuşu