Tesla, Otomobillerinin Batarya Kapasitesini Düşürüyor

Elektrikli motorlu arabalarıyla kesimine damgasını vuran Tesla, şimdilerdeyse bir davayla karşı karşıya. Eski model bir Tesla X ve Tesla S aracı bulunan bir kişi, şirketin eski arabalarda batarya kapasitesini bilerek düşürdüğünü argüman ederek dev şirkete dava açtı. 

Üstelik bu dava, Tesla'yla ilgili birinci şikâyet değil. Pek çok eski model Tesla araç sahibi de misal durumlardan şikâyetçi. Araç sahiplerinin savlarına nazaran Tesla, eski model arabaların menzilini yaklaşık 60 kilometre düşürmüş durumda.

'Mezilin düşürülmesinin nedeni, batarya ömrünü uzatmak':

Şirketten davacı olan müşteriye nazaran Tesla, bu türlü bir tutumu sorun çıkaran araçları geri çağırmamak için sergiliyor. Tesla ile ilgili yapılan şikâyetlerde de bilhassa Model S ve Model X'lerde bu sorunun yaşandığı söz ediliyor. 2014 model Tesla Model S 85 sahibi olan bir kullanıcı, batarya kapasitesinin 8 kW saat düştüğünü ve bu durumu şirkete bildirmesiyle bu durumun olağan olduğunun söylendiğini tabir ediyor. 

Konuyla ilgili olarak Tesla'dan da açıklama gecikmedi. Teknoloji devi tarafından yapılan açıklamalarda kimi araçların batarya ömrünü uzatmak için bu türlü bir sistemin tercih edildiği kabul edildi. Tesla, açıklamalarında Model S ve Model X için sunulan ve batarya ömrünü uzatmaya yarayan bir yazılım güncellemesinden sonra çok küçük bir kullanıcı kitlesinin bu durumdan etkilendiği açıkladı.

Tesla, bunu yapan birinci firma değil:

Geçtiğimiz periyotlarda de farklı dallardaki farklı şirketler, kimi vakit batarya kapasitesini kimi vakitse işlemci performansını düşürerek bu modellerle ilgili yaşanabilecek sıkıntılardan adeta kaçmaya çalışmışlardı. Bu defa bir araba üreticisinin bu türlü bir skandala imza atmasıysa müşteriler tarafından çok da kabul görmeyecekmiş üzere görünüyor.

Tesla'nın mahkeme süreci etkin olarak başlamış durumda fakat şirket, yaptığı açıklamalarla durumu kabul etmiş üzere görünüyor. Davanın seyrinin nasıl olacağı ve nasıl sonuçlanacağı hakkında rastgele bir yorum yapmak mümkün görünmüyor lakin yaşanan bu skandal olay, uzunca bir mühlet daha konuşulacağa benziyor.

Başa dön tuşu