Tesla, Türkiye’de Elektrikli Şarj İstasyonu Lisansı Aldı

EPDK, aralarında Tesla’nın da olduğu 119 şirkete elektrikli araç şarj istasyonları kurabilmeleri için lisans verdi. Peki Tesla’yı bundan sonra neler bekliyor?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) gündeme bomba gibi düşecek bir açıklama geldi. Kurum, aralarında Tesla’nın da bulunduğu tam 119 şirkete şarj ağı işletmeci lisansı verdi. Yani hem Tesla hem de diğer 118 şirket, Türkiye’nin dört bir yanında elektrikli araçlar için şarj istasyonu kurabilecek.

EPDK tarafından geçmişte belirlenmiş olan düzenlemelere göre Tesla’nın Türkiye’de kuracağı şarj istasyonları, sadece Tesla araçlar özelinde olamayacak. Herhangi bir markaya ait olan elektrikli otomobil, Tesla’nın şarj istasyonundan hizmet alabilecek.

Tesla’nın çalışmalar için 1 ay zamanı var

Tesla Türkiye'ye şarj istasyonu kuracak

EPDK’nın ilgili yönetmeliğinde Tesla’nın bir ay içerisinde yapması gereken şeyler şöyle açıklanıyor: Lisans yürürlüğe girdikten sonra en geç bir ay içerisinde şarj istasyonlarına ait coğrafi konum, şarj ünitesi sayıları, güçleri ve tipleri, soket sayıları ve tipleri ile uygunluk durumları, ödeme yöntemi ve şarj hizmeti fiyatı bilgilerini zamanında, güncel, doğru ve eksiksiz olarak Kuruma sunacak bir sistem kurmak zorundadır.

Tesla, 2043 yılına kadar Türkiye’deki lisanslı işletmecilerden biri:

Tesla

Yukarıda, EPDK’nın lisans sorgu sayfasında Tesla’ya ait bilgileri gördüğünüz bir ekran görüntüsü yer alıyor. Bu ekran görüntüsüne göre Tesla’nın lisansı bugün itibarıyla yürürlüğe girdi ve bu lisans, 2043 yılına kadar geçerli olacak. Şirketin 2043 yılında yeniden lisans yenileme yapması gerekecek.

Togg T10X de Listeye Girdi: İşte Türkiye’deki En Ucuz Elektrikli Otomobiller

Tesla’nın Türkiye planları aslında çoktan belli!

Tesla Türkiye şarj istasyon yerleri

Tesla’nın internet sitesinde Türkiye için planlanmış olan şarj istasyonlarının bir listesini zaten bulabiliyoruz. Bu haritaya göre şirketin ilk hedefi, ülkemizin batısı. Mevcut haritaya göre Tesla; Edirne, İstanbul, Bursa, Balıkesir, İzmir, Aydın, Antalya, Konya, Ankara ve Bolu için çoktan plan yapmış durumda. Alınan lisans, bu şarj istasyonları için artık resmen harekete geçilebileceğini gözler önüne seriyor.

Tesla Otomobillerin Tahmini Türkiye Fiyatlarını Tek Tek Hesapladık (Kalbi Olan Uzak Dursun)

Elektrikli arabalarla ilgili sorularınızı yanıtladığımız videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Başa dön tuşu