TOGG CEO’su Karakaş’tan Yerli Otomobilin Hakkında Açıklama

Ufuk Sandık, Sabah'ta kaleme aldığı 'Türkiye’nin otosunu tüketiciler tasarladı' yazısında, yerli arabanın dizaynında muhtaçlıkları ve beklentileri sorulan tüketicilerin, iç ve dış dizaynda kelam sahibi olduğunu belirtti.

Sandık, yazısının devamında Türkiye'nin Araba Teşebbüs Grubu'nun (TOGG) birinci yıla girerken ivmeyi artırdığından kelam etti. Hem prototip çalışmalarının hem de marka ve model ismi araştırmalarının devam ettiği belirtilirken yürüyen bir prototipin de Aralık ayında sergileneceği söz edildi. Aracın 2021 yılında seri üretimine başlanması ve 2022'nin birinci yarısında yollarda olması da planlar ortasında bulunuyor.

Yol haritasına bakıldığı vakit satışa çıkacak birinci aracın C-SUV olacağı lakin 2030 yılında toplamda 5 model aracın satışta olması planlanıyor. Müşterilerin muhtaçlık ve beklentilerinin de göz önüne alındığı bu süreçte iç ve dış dizaynların da bu halde gerçekleştiği belirtildi.

TOGG CEO'su Gürcan Karakaş, birinci aracın neden C-SUV segmentinde bir araç olduğunu şu biçimde açıkladı:

“Yola koyulur koyulmaz ülke çapında 2 binin üzerinde şahısla araştırma yapıldı. Ülkemiz pazarında C segmentinde bir SUV'a olan talebin yüksek olduğunu gördük. İddialara nazaran 7-8 yıl içinde sedan pazarı yüzde 1-2, SUV'ların ise yüzde 8'in üzerinde büyüyecek. Bu yüzden birinci eserimizin C-SUV olmasına karar verdik.”

Bu sorunun akabinde yerli araba hakkında geç kalındığı tarafında gelen tenkitlere karşılık veren Karakaş, “İşin tabiatı gereği esasen kısa olmayan bir süreci yönetiyoruz. Zira doğuştan elektrikli bir araç geliştirmek, var olan bir aracı elektrikli hale dönüştürmekten çok daha farklı bir süreç ve doğal olarak daha uzun sürüyor. Yaptığımız işin birebir vakitte bir marka yaratmak ve arabadan daha fazlasını, yani bir ekosistem ortaya çıkarmak” karşılığını verdi.

Son olarak aracı geliştiren takımın ziyadesiyle tecrübeli olduğundan bahseden Karakaş, 13 ila 15 yıldan az tecrübeye sahip olmayan ve global çalışmalarda yer almış şahıslardan oluşan bir takımın varlığından kelam etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu