Togg’un Çin’den ‘Araklandığı’ İddiası Yine Gündemde…

Yerli otomobil Togg T10X’in Çinli otomobil Hongqi HS5’ten araklandığı iddiası yine gündeme geldi. Bu kez siyasilerin de dahil olduğu tartışmayla ilgili daha net bir fikiri sahibi olabilmeniz için iki aracı detaylı şekilde karşılaştırıyoruz.

Türkiye’nin Otomobili Girişimi Grubu (Togg) tarafından piyasaya sürülen T10X isimli tam elektrikli C-SUV, bundan aylar önce “Çin’den araklandı” iddiaları ile gündemdeydi. İddialara göre Togg T10X, aslında Hongqi HS5 ismiyle piyasaya sürülmüş olan otomobilin kopyasıydı. O dönemler, bunun gerçeği yansıtmadığını sizlere aktarmıştık.

Şimdilerdeyse aynı tartışma yine peydahlandı. Sosyal medyada Togg T10X’in çalıntı olduğu iddiaları konuşulmaya başladı. Üstelik Türkiye’deki bilindik siyasetçiler de bu tartışmalara dahil oldu. Hal böyle olunca tartışma geniş kitlelere ulaştı

İşte Togg T10X’in araklandığı iddia edilen Hongqi HS5

Hongqi HS5, ilk kez 2017 yılında, Şangay Otomobil Fuarı etkinlikleri kapsamında tanıtıldı. O yıllarda konsept niteliğinde olan C-SUV segmentindeki otomobil, 2019 yılında ise piyasaya sürüldü. Aracı tasarlayan şirket ise Italdesign‘dı. Peki bu araç neden T10X ile bağdaştırıldı? Gelin hep birlikte hem iddialara hem de Hongqi HS5 ve Togg T10X arasındaki benzerliklere ve farklara yakından bakalım.

Peki Togg’u kim tasarladı ve kim bu Italdesign?

Açık konuşmak gerekirse Italdesign tarafından tasarlanan C-SUV, T10X’e ilk bakışta gerçekten de benziyor. Ancak buna “araklamak” demek, açıkçası biraz abartı. Zira piyasada birbirine benzeyen hem de çok benzeyen onlarca model var. Italdesign, İtalya merkezli bir tasarım firması. Volkswagen çatısı altında çalışmalarını sürdüren şirket, Alfa Romeo, Audi, Chevrolet, Fiat, Hyundai, Maserati, Seat ve Volkswagen gibi markalar için tasarımlar üretti. Ayrıca bu markanın Lamborghini için yaptığı çalışmalar da oldu. Togg T10X’in tasarımı ise Pininfarina isimli bir şirket tarafından hayata geçirildi. Italdesign ile Pininfarina’nın tek ortak noktası ise İtalya merkezli ve Alfa Romeo ile Fiat gibi markalara tasarımlar yapmış olmaları.

Otomobillerin arka görünümleri şöyle:

Evet, otomobillerin ön kısımları kadar arka kısımları da benzerlik gösteriyor. Aydınlatmalara ufak dokunuşlar yaparsanız ve Togg T10X’in bagaj kapağını kaplayan aydınlatmayı HS5’e entegre ederseniz, iki otomobilin de arkadan bakınca benzer olduğunu görürsünüz. Ancak sadece bu iki araç özelinde bakmayalım. Herhangi bir C-SUV, zaten genel olarak bu iki araca da benzeyecektir.

Yandan görünümler ise şöyle:

Aynı segment otomobillerin tasarımlarında çok büyük ayrımlar yapılamaz. Diğer her şeyden önce araçların boyutları yakın olacaktır. Bu da genel tasarımı, aerodinamik hesapları açısından benzer kılacaktır.

Peki ya iç tasarım?

Direksiyon çok benziyor, kesin araklanmış(!) İşin şakası bir yana, iki aracın iç mekan tasarımının da tamamen farklı olduğu aşikar.

Sadece Hongqi HS5 değil, farklı marka ve modeller de bu tartışmalarda yer aldı…

T10X’in çalıntı olduğuna ilişkin iddialar, geçtiğimiz dönemlerde de gündeme gelmişti. Hatta bu iddiaların bazıları, bizzat Togg’u tasarlayan Pininfarina ile ilgiliydi. Bu bağlamda, yerli otomobilin Pininfarina tarafından tasarlanan ve 2017 yılında gerçekleştirilen Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtıldığı ileri sürülmüştü. Ancak burada şöyle bir husus vardı. Togg’u tasarlayan Pininfarina’nın geçmiş yıllarda benzer tasarımlar yapmış olması son derece olağan bir durumdu. Hatta geçmişte dile getirilen iddiaların bugünkünden çok daha tutarlı olduğunu söylemek de mümkün. Peki Pininfarina tarafından tasarlanan ve Togg T10X ile ilişkilendirilen o otomobiller nasıl görünüyordu?

Hybrid Kinetic K550 ismiyle tanıtılan otomobil:

Hybrid Kinetic K550

K550

Hybrid Kinetic K750 ismiyle tanıtılan otomobil:

Hybrid Kinetic K750

K750

Peki Webtekno okurları bu meseleye nasıl bakıyor?

Başa dön tuşu