Toyota, 2021 Model RAV4 Prime Plug-In Hibrit Aracını Tanıttı

Toyota, 2021 RAV4 Prime plug-in hibrit otomobilini L.A. Auto Show'da tanıttı. Standart hibrit araçlar, içten yanmalı motorları aracılığıyla kendi kendini şarj edebilirken, plug-in hibrit araçlar ek olarak şarj istasyonlarından şarj edilebiliyor. Yeni plug-in hibrit RAW4 Prime, tasarım açısından büyük farklılıklar sunmamasına karşın, teknik özellikleriyle çarpıcı bir performans vadediyor.

2021 Toyota RAV4 Prime, 302 beygir gücü üreterek markanın en güçlü kompakt SUV modeli olarak karşımıza çıkıyor. Toyota aracın 0'dan 100 km/sa sürate 5.8 saniyede ulaşarak, yüksek çıkışlı 2020 Ford Escape'e karşı rekabet edeceğini açıkladı.

RAV4 Prime, olağan RAV4 Hybrid ile birebir biçimde 2,5 litrelik Atkinson çevrimli 4 silindir motor kullanıyor. Motorların 176 beygir gücü tıpkı, lakin yeni plug-in hibrit aracın motoru 2.800 rpm devirle 227 Nm tork üreterek bir adım öne çıkıyor. Toyota, daha güçlü elektrikli motorların düşük süratlerde farkı hissettireceğini belirtiyor. Prime'ın 0-100 km/sa hıza normal hibrit araca nazaran yaklaşık 2 saniye daha erken ulaşması bunu destekliyor.

2021 Toyota RAV4 Prime yalnızca bataryayla yaklaşık 62 km gidebiliyor ve menziliyle Polestar 1, Chevrolet Volt ve Honda Clarity'nin akabinde plug-in hibrit araçlar ortasında en âlâ performansı sunuyor. Otomobil 90 MPGe'lik tüketimiyle SUV modeller ortasında en yeterli performansı sunuyor ve araç 87 oktanda çalışıyor.

Tasarım olarak ön tarafta siyah ızgaralar ve tekrar siyah olarak karşımıza çıkan daha geniş tamponlar yer alıyor. RAV4 Hybrid'te de bulunan 19 inçlik jantlar Prime'da da yer alıyor. Tıpkı vakitte siyah tavan, ikili renk şemaları için de uygun. Görsellerdeki Süpersonik Kırmızı renk de yeni bir seçenek olarak geliyor.

Daha büyük olan lityum-iyon batarya, yerin altında olduğu için iç tasarımı değiştirmiyor. Toyota, bataryayı bu şekilde konumlandırmanın RAV4'ün tartı merkezini daha da alçalttığını ve sürüş tecrübesini iyileştirdiğini belirtiyor. Fakat şirket şarj ünitesine bağlandığında ne kadar sürede şarj olduğu hakkında rastgele bir bilgi vermedi.

Toyota'ya nazaran RAV4 Hybrid'in satışları selefine nazaran %72 artış göstererek kıymetli bir muvaffakiyete ulaştı. Şirket ayrıyeten, RAV4'ün şu anda en çok satan hibrit arabası olduğunu belirtti. RAV4 Prime, önümüzdeki yaz 2021 modeliyle yarışa katılacak. Satış tarihi ve fiyatlandırma hakkında ayrıntılar şimdi açıklanmadı.

Başa dön tuşu