Toyota, Yeni Araçlarına Yeni Güvenlik Özellikleri Ekleyecek

Toyota, 2020 yılından itibaren yeni araçlarına muhakkak özellikleri eklemeyi hedefliyor. Bunlardan birincisi, otomatik motor kapatma özelliği olacak. Şirket, araç makul bir mühlet boyunca çalışır vaziyette beklerse motorun kendi kendini kapatacağını belirtti.

Toyota’nın eklemeyi düşündüğü ikinci bir özellik ise otomatik park özelliği olacak. Başlangıçta aracın kendini park edeceği anlaşılsa da otomatik araç kullananlar bunun bu türlü olmadığını iddia etmiş olabilir. Toyota, aracın şoförü aracı park moduna almadan terk ettiğinde aracın kendini otomatik olarak park moduna alacağını bildirdi.

Bu özellikler sırf güvenlik güncellemeleri üzere görünse de ziyadesiyle değerli. Bilhassa şoförlerin araçlarını terk ettiklerinde aracı park moduna almamaları ya da bunu unutmaları durumunda bu özellik büyük maddi kayıpların yanı sıra can kayıplarını da önleyebilir. Toyota, bundan evvel görsel ve sesli bir bildirim sistemini kullanıyor olsa da yeni özellikler güvenliği bir ileri adıma taşıyacak diyebiliriz.

Başa dön tuşu