Toyota’nın Yeni Elektrikli Otomobilleri Oldukça Agresif

Toyota, beklenmedik bir açıklama yaparak 2025 yılına kadar yollarda olmasını planladığı yeni elektrikli araç filosunu duyurdu. Duyuruyu, şirketin lider yardımcılığını da üstlenen Shigeki Terashi yaptı.

Yeni takvime nazaran Toyota, elektrikli araba pazarındaki aktivitelerini daha evvel açıklanan takvime nazaran beş yıl evvel başlatacak. Firmanın elektrikli araç filosunda 6 farklı model bulunacak. Tamamı bir ortada tanıtılan bu modellerden ikisi corssover olarak tabir edilen araçlardan olacak. Biri station vagon, biri sedan olacak olan bu modellere ek olarak bir çift de vanlara benzeyen, iri kıyım araba kıvamındaki iki araç eklenecek. Toyota bu modellerde kendi Scion modellerinden esinlenmiş üzere duruyor.

Toyota bu araçları konsept araba olarak isimlendirmedi, yani bu araçlar dizaynların son hali olmayabilir. Üstelik tüm filonun sokaklarda gezmeye başlamasına daha nereden baksak beş yıl var ve aradan geçen müddette değişiklikler yapılabilir.

Yeni arabalar, Toyota Prius’un kurduğu temeller üzerinde yükselecek olsa da ortalarında neredeyse hiç benzerlik yok. Büsbütün elektrikli arabaların verimli olmadığı devirde, hem akaryakıtlı hem de elektrikli motoru bir ortada kullanabilmeyi başaran Prius, değerli bir atılım yapmıştı. Yumuşak sınırlı o araba, şuurlu ve sorumluluk sahibi tüketici olmanın sembolü haline gelmişti. O günden bu yana hibrit arabalardan pek vazgeçmeyen, büsbütün elektrikli arabalara geçişte ise biraz ayak sürüyen Toyota, rakiplerinin gerisinde kalmayacağını göstermiş oldu.

Toyota, genel olarak artık elektrikli otomobillerin bir fazilet sembolü olmadığının, her üreticinin bu alana girdiğinin farkında. O yüzden de yeni araçlarını elmas yapısı gibisi dizayna sahip, sert ve keskin modeller olarak oluşturuyor. Yeni araçlar lüks ve güç vaat ediyor.

Başa dön tuşu