Türkiye’de üretilen araçlar trenle götürülecek!

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, “Nilüfer’deki demir yolu kontağını güzelleştirmeyi ve Avrupa’nın göbeğine buradan araçları trenle götürmeyi hedefliyoruz. Onun için de TÜLOMSAŞ’ta iki katlı, araca özel vagonlar geliştirmeye başladık.” dedi.

Türkiye’de üretilen araçlar trenle götürülecek!

Büyükdede, MÜSİAD Otomotiv ve Ulaşım Araçları Bölüm Kurulunca, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Yerli Otomotiv ve Üretim Teknolojileri” başlıklı istişare toplantısında, otomotiv kesiminin, tesir alanının genişliği ve başka dallara katkısıyla çağdaş iktisadın gelişmesinde değerli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Büyükdede, son yıllarda Türkiye’nin, Avrupa Birliği ile piyasa entegrasyonunu hızlandırdığını belirtti.

Yerli araç konusuna değinen Büyükdede, “Çalışmalar süratle devam etmektedir hatta birkaç farklı çalışan prototip geliştirmiş firmalarımız da mevcuttur. Şu anda elektrikli traktörümüzü ve iş makinelerimizi üretmeye başladık. Öteki taraftan TÜBİTAK olarak da yazılım ve donanımı TÜBİTAK’a ilişkin prototipler geliştirmiş durumdayız, üzerinde de çalışmalara devam ediyoruz.

Biz bu usulle tahminen kaybettiğimiz yılları tıpkı insansız hava araçlarındaki başarımız üzere otomotivde de sergileyebiliriz.” tabirlerini kullandı. Bakan Yardımcısı Büyükdede, otomotiv kesiminin yalnızca karoser ya da motor üretiminden ibaret olmaktan çıktığına dikkati çekti.

Başa dön tuşu