Türkiye’deki Otomobillere Yerli eSIM Takılacak

İnsan hayatı her vakit değerli ve arabalarda, insanların korunması için alınan pek çok tedbir var. Bu tedbirler ortasında emniyet kemerinden hava yastığına pek çok farklı sistem yer alıyor. Bu sistemlerden bir tanesi de eCall sistemi.

Özünde kaza ya da acil durum anında 112 ile irtibat kuran eSIM sistemi, diğerine bırakmadan yardım çağırma işini gerçekleştiriyor. Sistemin çalışması için aracın içinde bir elektronik sim kart bulunması gerekiyor. Türkiye’de üretilen yeni arabalarda, tıpkı AB üyesi ülkelerde olduğu gibi 1 Nisan 2018’den bu yana eCall sistemi bulunuyor.

BTK, ülkemizde üretilecek araçlarda yerli eSIM uzaktan idare sistemini mecburî hale getirdi. Kararın münasebeti olarak bilgi ve haberleşme teknolojilerinde rekabetin sağlanması, abone değişimi sürecinde yaşanacak sıkıntıların en aza indirilmesi, tüketici hakları ve tüketici şahsî bilgilerinin yurtdışına çıkmasının engellenmesi gösterildi. Kararda ayrıyeten 29 Şubat 2020’ye kadar siber güvenliğin azami seviyede sağlanması, ulusal güvenlik, kamu tertibi yahut kamu hizmetinin gereği üzere yürütülmesi gayesiyle alınan karara uygun sistemler için gerekli hazırlıkların tamamlanması koşulu koşuldu.

Geçmişte makineler ortası irtibat için telefonlardakine benzeri sim kartlar kullanılıyordu. Günümüzde ise bu kartların yerini dijital versiyonları aldı. Böylelikle tek tek elle değiştirmeye gerek kalmadan bu kartları diğer operatörlere aktarmak mümkün hale geldi. Günümüzde kimi araçlar hali hazırda sim kart yerine eSIM kullanmaya başlamış durumda. Bu araçlar objelerin interneti dayanağı de sunuyor.

Yerli eSIM’i Metamorfoz üretecek. Metamorfoz Genel Müdürü Ayşegül Topoğlu, “Yurt dışından gelen SIM kartlar numara taşıma sürecinde tekrar kullanılamıyor. Yenisiyle değiştirilmesi gerektiği için de ülke olarak önemli bir maliyete katlanmak zorunda kalıyorduk. Örneğin yılda 50 milyon SIM kart değişikliği olması durumunda, bunun ülkemize maliyeti yaklaşık 75 milyon TL civarında. Bu durum ulusal servetimizin yurtdışına çıkmasına neden oluyor. Geliştirdiğimiz eSIM Uzaktan İdare Platformu ile sanal olarak ve birebir eSIM kullanılarak birden fazla operatör değişikliği yapılabileceği için bu maliyetlere ülke olarak katlanmak zorunda kalmayacağız. Bu kadar kıymetli bir pazarda Türkiye'de Metamorfoz olarak yerli ve ulusal bir tahlil sunabiliyor olmak bizim için sevindirici.” açıklamasını yaptı.

eSIM için uzaktan idare yapısının Türkiye’de üretileceğini söyleyen Topoğlu, “Bu sayede hayati değer taşıyan, güvenlik zafiyeti oluşturabilecek hassas datalar de Türkiye sonları içerisinde kalmış olacak. Metamorfoz olarak çalışan, GSMA (Mobil Operatörleri Birliği) standartları ile uyumlu, %100 yerli malı evrakına sahip Metamorfoz eSIM Uzaktan İdare Platformu'muzla muhtaçlığı yerli ve ulusal olarak karşılayabilecek durumdayız.” dedi.

eSIM sistemi gelecekte telefonlar, tabletler, taşınabilir POS aygıtları üzere aygıtlarda da kullanılmaya başlanacak. eSIM sistemlerine şimdiye kadar dünya çapında 22 telekom operatörü geçiş yaptı.

Başa dön tuşu