Uçan Araba ‘Aska’, Pazartesi Tanıtılacak

Startup şirketi NFT, iki yıldır üzerinde çalıştığı uçan otomobil konsepti Aska aracını pazartesi günkü İsrail konferansında tanıtacak. Şirket 2020 yılının birinci çeyreğinde testlere, 2025 yılında ise satışlara başlamayı planlıyor. Aska isimli araç, hem yollarda gitmek hem de havada uçmak için tasarlanmış çift hedefli bir araç.

Japoncada uçan kuş manasına gelen Aska ismi verilen araç, üç yolcunun seyahat edebileceği büyük bir SUV boyutlarında olacak. Aracın havalanması için geniş bir alana muhtaçlığı olacak. Kanatlarını açıp dikey bir formda havalandıktan sonra yaklaşık 240 kilometre boyunca otonom bir biçimde uçabilecek. Tıpkı biçimde iniş için geniş bir alana gereksinim duyacak.

Uçan otomobiller fikri epey eski tarihlerden beri insanlığın gündemini meşgul eden bir bahis. Son vakitlerde insansız hava taşıtları ve drone'ların ticari kullanımlarının artmasıyla birlikte bu konuya yönelik düzenlemelerin yapılması, uçan otomobiller gerçeğine daima daha fazla yaklaştığımızın bir göstergesi olabilir.

Next Future Transportation’ın kısaltılışı olan NFT, Aska’nın başlangıçta 200.000 dolara mal olacağını ve fiyatların vakitle 50.000 dolar üzere daha ulaşılabilir düzeylere geleceğini kestirim ediyor. Fakat daha büyük olasılıkla beşerler, bu araçları bir abonelik servisiyle yahut bir sefere mahsus seyahatler yoluyla kullanacak. Kullanıcıların, olağan araç masrafları (yakıt, sigorta ve başka giderler) için 200 dolar ile 300 dolar ortası bir fiyatta aylık ödeme yapacakları düşünülüyor.

NFT İdare Heyeti Lideri Guy Kaplinsky, “Zengin insanlara hitap eden bir şey oluşturmuyoruz. Herkesin karşılayabileceği bir hizmet sunmak için çalışıyoruz” dedi.

Aska’nın tasarımı:

Aska, uçuş moduna geçtiğinde 12 metre kanat açıklığına sahip olacak. Havalanmak için piste muhtaçlığı bulunmayacak. Kanatların içine yerleştirilmiş fanlar, aracı dikey olarak itecek. Kalkıştan sonra geriye bakan fanlar, aracı öne yanlışsız itecek.

Kanatlar araca pek çok avantaj sağlayacak. Örneğin Aska, kanatları sayesinde yere kıvrılarak yavaş bir halde iniş yapabilecek. Bu iniş kabiliyeti, rastgele bir mekanik sorun sırasında gerçekleştirilecek acil inişlerde de yarar sağlayacak.

NFT, uçan otomobil konusunda yalnız değil. Pek çok şirket, otonom araçlar üretirken hem uçabilen hem de yollarda gidebilen araçlar için çalışmalar yürütüyor. Bunların ortasında Google'ın kurucusu Larry Page tarafından finanse edilen Kitty Hawk, Çinli Ehang üzere şirketlerin yanında 2019’da satışlara başlamayı uman Terrafugia üzere şirketler bulunuyor.

Başa dön tuşu