Volkswagen Türkiye’de fabrika açabilir

Alman otomotiv devi Volkswagen’ın yeni fabrikasının nerede kurulacağı konusunda kararını kasım ayının sonunda vereceği öğrenildi. Yatırımın yapılacağı en güçlü iki adayın Türkiye ve Bulgaristan olduğu belirtildi

Volkswagen Türkiye’de fabrika açabilir

DW Türkçe’nin ve Alman Haber Ajansı’nın (dpa) edindiği bilgilere nazaran, kararın şimdi verilmediği, mevzunun Nisan ayı sonunda VW Denetleme Kurulu’nun toplantısında ele alınacağı, kesin kararın Denetleme Heyeti’nin Kasım ayında yapacağı toplantıda verileceği kaydedildi.

Her iki ülkede de işçi masraflarının Almanya’ya kıyasla düşük olduğu bu nedenle iki ülke ortasındaki yarışın sonucunun açık olduğuna işaret edildi. Milyarlarca euro fiyatındaki yatırıma ait VW’den açıklama yapılmadı.

Mevcut nitelikli çalışanlar ve dağıtım yapısı açısından Türkiye’nin bahtının yüksek olduğu kestirim ediliyor. Bunun yanı sıra VW, Türkiye’deki Ford fabrikalarında minibüs üretilmesi konusunda ocak ayının ortasında muahedeye varmıştı.

Alman araba üreticisinin seçenekleri ortasında bulunan Bulgaristan da, yeni fabrikanın ülkede açılmasını umuyor. DPA’nın edindiği bilgilere nazaran, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in nisan ayı başında Sofya’ya ziyareti öncesinde VW’den bir heyet başkentte incelemelerde bulundu. Yatırımın planlandığı ülkedeki şartların VW’nin alacağı kararda tesirli olacağı belirtiliyor.

VW, geçen yıl kasım ayında elektrikli araçlar, otonom sürüş ve dijital teknolojiler için gelecek beş yıl için 44 milyar euro yatırım yapılacağını açıklamıştı. Bunun yaklaşık 30 milyar eurosunun elektrikli araçların geliştirilmesi için ayrılacağı belirtilmişti. Yapılan açıklamada, VW bünyesindeki Skoda Karoq ve Seat Ateca tipi araçların üretiminin Doğu Avrupa’da açılması planlanan yeni fabrikada yapılacağı kaydedilmişti.

Başa dön tuşu