Volkswagen’den Türkiye’yi Sevindirecek Fabrika Açıklaması

Dünyanın en büyük araba üreticilerinden biri olan Volkswagen, uzun bir çalışmanın akabinde 1.4 milyar euro pahasındaki fabrika yatırımını Türkiye’ye yapmaya karar vermişti. 

Hatırlayacağınız üzere; Alman marka, bu ayın başlarında Manisa’da 943.5 milyon lira sermayeli Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. isminde bir şirket kurmuştu. Ama Suriye’nin kuzeyine başlatılan Barış Pınarı Harekatı, Volkswagen’in yatırımını ertelemesine neden olmuştu. En azından Alman basınında çıkan haberler bu istikametteydi.

Söz konusu savlarla ilgili sessizliğini bozan Volkswagen Üretim Şefi Andreas Tostmann, Reuters’a konuştu. Türkiye’deki gelişmeleri yakından takip ettiklerini tabir eden Tostmann, ülkemizde kurulması planlanan üretim tesisi için şu an beklemede olduklarını; lakin alternatif bir yer arayışı içinde olmadıklarını söyledi.

Geçtiğimiz hafta bahse ait açıklamalarda bulunan Ticaret Bakan Yardımcısı İstek Tuna Turagay da, “Volkswagen şu anda yatırımını durdurmuş durumda değil. Volkswagen yatırımı devam edecek” sözlerini kullanmıştı.

Hem VW hem de Türkiye’den yetkililerin yaptığı açıklamalar, kelam konusu fabrika yatırımının en azından şu an için iptal edilmediği istikametinde; lakin önümüzdeki günlerin nelere hamile olacağını şimdiden kestirmek epeyce güç. Çünkü Türkiye’nin Suriye yönelik başlattığı askeri operasyonlar, Alman marka üzerindeki kamuoyu baskısını bir epey artırıyor. 

Volkswagen, Türkiye’de kurmayı planladığı fabrikada, Passat ve Skoda Superb modellerinin üretimini gerçekleştirmeyi planlıyor. 5 bin şahsa istihdam sağlaması beklenen fabrika, yılda toplam 300 bin adet araba üretme kapasitesine sahip olacak. 

Başa dön tuşu