Volkswagen’in Türkiye’de Üreteceği İki Model Belli Oldu

Alman araba üreticisi Volkswagen’in Türkiye’de açacağı fabrika uzun müddettir ülke gündemini meşgul eden hususlardan bir tanesi. Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Zafer Başar, Volkswagen’in Türkiye’de üretmesi beklenen modelleriyle ilgili yorumlarda bulundu. Passat ve Superb modellerine ait fikirlerini lisana getiren Başar, “Hem Passat hem de Superb, sedan sınıfında Avrupa'da en fazla satılan modeller. Bu nedenle ortamızda beğenilen bir yarış olacak Türkiye'de de üretildiği vakit… Onlar kendi tezlerini ortaya koyacaklar, biz kendi savımızı ortaya koyacağız” dedi.

Eylül sonunda 228 bin araç satıldığını söyleyen Zafer Başar, bu yılın son 2 ayından ve gelecek yıldan hayli ümitli olduklarını lisana getirdi. Başar, “iklim biraz daha düzgünleşiyor ve iktisada olan itimat gitgide artıyor. Gelecek yıl bunun devam edeceğini ve yalnızca araba olarak 500 bin civarında bir araba pazarı oluşacağını düşünüyoruz. Biz bu yılın son 2 ayından ve gelecek yılın 12 ayından umutluyuz” dedi.

Volkswagen, isabetli bir yatırım yaptığını gelecek yıllarda görecek

Zafer Başar, Volkswagen’in Türkiye’deki yatırımıyla Türkiye ekonomisine çok büyük katkı sağlayacağın söylerken bu yatırımı, şirket olarak da desteklediklerini söz etti. Son periyotta yaşanan gelişmelerde sebebiyle Volkswagen yatırımının etkilenmeyeceğini söyleyen Başar, şunları söyledi:

“Üretici üniteler, 100-150 yıllık iş birlikleri içinde bu yatırımları yaparlar. Küçük olaylar, küçük siyasal gelişmeler bu büyük, dev markaların yatırım kararlarını etkilemez. Baktığınız vakit, Volkswagen ailesi, dünyanın her yerinde yatırım yapıyor. Türkiye'yi tercih etmeleri de haklı münasebetlere dayanıyor. Kendileri de, Volkswagen Kümesi açısından düşünüldüğünde, içinde Skoda da var natürel, bunun ne kadar isabetli bir yatırım olduğunu gelecek yıllarda görecekler. Bunlardan emin olmasalar zati bu türlü bir yatırımı yapmazlardı.”

Alman araba üreticisi Volkswagen, bu ayın başında Manisa’da 943,5 milyon TL sermayeyle Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ’yi kurmuştu. Şirketin hangi modellerini Türkiye’de üreteceği ise açıklanmamıştı.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu