Volvo, EV Pilleri İçin CATL ve LG Chem İle Anlaştı

Volvo, çarşamba günü yaptığı açıklamada hem LG Chem hem de CATL (Contemporary Amperex Technology) ile uzun vadeli mutabakatlar imzaladığını duyurdu. Bu iki tedarikçi, Volvo ve Polestar araçlara batarya tedarik edecek.

Volvo Cars satın alma başkan baş yardımcısı Martina Buchhauser, yaptığı açıklamada bu anlaşma ile önümüzdeki on yıl için batarya tedariklerini aktif bir biçimde sağladıklarını, ayrıyeten her iki bölgede tedarikçi bulundurarak, tedarik zincirinde ileriye dönük esnekliğin de olmasını sağladıklarını belirtti.

Volvo'nun akü montaj hattı Belçika'nın Gent kentinde bulunuyor. CMA platformuyla üretilen PHEV (şarj edilebilir hibrit araç) Volvo XC40 orada inşa edilmişti. Yakında XC40'ın elektrikli bir versiyonu da orada üretilecek. Polestar 2 de CMA mimarisiyle üretiliyor. SPA2 platformundaki ilk araç ise 2021 yılında tanıtılması beklenen yeni nesil XC90 olacak.

Volvo, elektrikli araç planlarını birinci olarak 2017'de açıklamıştı. Volvo'nun bu yıldan sonra ürettiği her aracının elektrikli bir modeli olacak. Volvo, elektrikli araçların 2025 yılına kadar global satış hacminin %50'sini oluşturmasını umuyor.

Başa dön tuşu