Volvo’nun Yengeç Gibi Hareket Edebilen Yeni Askeri Aracı

Volvo, birçok özelliğiyle dikkat çeken yeni askeri aracı Scarabee’yi duyurdu. Hafif askeri araç kategorisinde bulunan aracı tasarlarken süratli, kapalı ve yüksek hareket kabiliyetine sahip olması için çalışan Volvo, tıpkı vakitte ağır mühimmat ve teçhizatlar taşıması açısından farklı özellikleri de araca ekledi.

Mermi, füze ve mayın üzere hücumlara karşı savunma için kompozit gereçlerle oluşturulan güçlü dış yüzeyi sayesinde düşük yüksekliklerden kargo olarak bırakılabilen araç, 2025 yılında Fransız Ordusu’nun 730 hafif zırhlı aracının yerine geçmeye hazırlanıyor.

1,82 metre yüksekliğinde ve 4,5 metre genişliğinde olan dört kişilik araç, boş haliyle 6,6 tonluk bir tartıya sahip. Saatte 120 kilometreye çıkabilen ve atik olan araç, bu çevikliğe ulaşmak için biri dizel oburu elektrikli olmak üzere iki motorundan yararlanıyor ve 300 beygir gücüne sahip dizel motorun yanı sıra 103 beygir gücüne sahip elektrikli motoru devreye sokarak üzerine gelen anti tank füzelerinden süratli bir halde kaçabiliyor.

Anti tank füzelerinden kaçabilmek üzere seri hareket yeteneklerini gerektiren aksiyonlar için farklı bir tasarım deneyen Volvo, aracın 4 tekerine de hareket kabiliyeti vermiş. İkişerli kümeler halinde farklı istikametlere dönebilen tekerler sayesinde istenirse araç, bir yengeç üzere sağa sola direkt olarak hareket edebiliyor. Natürel ki art tekerlerin önden bağımsız hareket etme özelliği olduğu için art ve ön tekerler zıt istikametlere çevrilirse araç kendi etrafında da dönüş sağlayabiliyor.

İki adet sürgülü kapıya sahip olan araç, mürettebatın dar sokaklarda bile kolay bir formda araca girebilmesi için tasarlanmış. Bu kolaylığın yanı sıra güvenlik tedbirleri de bulunan araçta dıştan bir kapı kolu bulunmuyor ve araç, dış kapıları açmak için bir kumandaya gereksinim duyuyor.

Son olarak aracın üst kısmına baktığımızda radar üniteleri, 12,7 mm’lik ağır makineli tüfek, 30 mm anti tank füzesi ya da orta boyutlu füze fırlatıcısı üzere silah ve teçhizatlar da aracın üstüne eklenebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu