Yedek Sürücüsüz İlk Otonom Kamyon Yollara Çıktı

Son yılların beğenilen kesimlerinden elektrikli otonom araç kesimine adım atan teşebbüslerden biri de İsveç menşeli üretici Einride olmuştu. Firma, büsbütün elektrikli otonom kamyon üretme gayesiyle yola çıkmıştı. Bir yıllık deneme sürecinin akabinde Einride T-Pod isimli araç, kamuya açık alanlarda test sürüşlerine başladı.

26 ton kapasiteye sahip araç, 5G ağı üzerinden uzaktan denetim edildiği testlerle tanıtılmıştı. Araçta acil durumlar için bir şoför bulunmayacak, çünkü aracın bir sürücü kabini bulunmuyor.

Araç testlerde günde birkaç kere depo ile yükleme alanı ortasındaki 300 metrelik arayı kat ediyor. Einride, 2020’nin sonunda sonuçlanacağını söylediği bu testlerin, yedek şoför bulunmayan bir otonom aracın yollarda olduğu birinci test olduğunu belirtiyor. T-Pod’un saatteki suratı 85 kilometreyi bulabiliyor olsa da İsveçli yetkililer aracın testlerde en fazla saatte 10 kilometre sürat yapmasına müsaade veriyor.

Einride CEO’su Robert Falck, aracın yollara çıkması için müsaade alınmasını, büyük nakliyecilik şirketlerinin otonom araç teknolojisine yönelmesi konusunda birinci adım olarak görüyor. Falck daha geniş kapsamlı müsaadeler elde etmeyi ve önümüzdeki yıl da ABD’ye açılmayı umuyor.

Falck, Reuters’e yaptığı açıklamada “Otonom araçların başlangıç bölgesi Birleşik Devletler’dir. Bence kelam konusu otonom araçlar olduğunda büyük ölçeğe ulaşacak birinci pazar o olacak.” demişti.

Başa dön tuşu