Yeniden Tasarlanan Toyota Mirai Tanıtıldı

Toyota, Tokyo Motor Show’da yeni araçlarını tanıtmaya devam ediyor. Araç üreticisi, 2015 yılında piyasaya sürdüğü hidrojen yakıt hücreli arabası Mirai’nin tasarımı ve teknolojisi üzerinde yaptığı değişiklikleri bugün Tokyo Motor Show’da tanıttı. 

Toyota Mirai, hidrojen yakıt hücreli motoru ile elektrik motorlu araçlara yeni bir soluk getirmişti. Mirai, elektrikli araçların ekolojik bütün avantajlarına sahipken, akaryakıtlı araçlar üzere süratli yakıt ikmaline de sahip durumda. 

Toyota, 2021’de piyasaya süreceği Mirai’nin dış görünüşünü büsbütün değiştirdi. Araç, yeni tasarımı ile çok daha lüks bir araç görünümü kazandı. Toyota, 2021 Mirai’yi 20 inç jant seçeneği ile de piyasaya sürerek aracı üst segmentlere taşımak istiyor. 

2021 Mirai’nin görünüşünde yapılan değişikliklerin yanında aracın teknolojisinde de kıymetli değişiklikler göze çarpıyor. Toyota, 2021 Mirai’yi arttan itişli hale getirerek, daha sessiz ve daha uzun menzile sahip hale getirdi. Toyota, aracın evvelki modellerine nazaran iki yakıt ikmali ortasında yüzde 30 daha fazla ara katedebileceğini açıkladı. Aracın EPA sayıları açıklanmadı. Lakin şayet Toyota’nın sayıları doğruysa, Mirai bir depo yakıt ile yaklaşık 650 km yol alacak. 

Yeni Mirai’nin iç kabininde de 12.3 inçlik bir bilgi ve cümbüş ekranı ve 8 inçlik dijital şoför ekranı bulunuyor. Birebir vakitte dikiz aynası kameraları da aracın yeni dizaynına uygun hale getirilmiş. 


Toyota 2021 Mirai’ye dair bilgiler şimdilik bu kadar. Toyota, Tokyo Motor Show’da karartılmış camlı bir Mirai’yi ziyaretçilere sunuyor. Aracın iç kabinindeki geliştirme çalışmaları devam ediyor olabilir. 

Toyota Mirai, hidrojen yakıt hücresi ile elektrik motorlu araçlara yeni bir soluk getirdi. Aracın elektrik motoru, bir bataryadan sağlanan elektrik gücünü kullanmıyor. Elektrik motorunun gereksinimi olan elektrik hidrojen aracılığıyla sağlanıyor. Bu formda tabiata da yalnızca su buharı salınıyor. 

Mirai sahiplerinin şu anda yaşadıkları en büyük sorun, aracın yakıt ikmalinin yapılacağı tesislerin bulunmaması. Hidrojen yakıt hücreleri için tesisler şu anda yalnızca California ve Hawaii’de bulunuyor. Fakat Toyota, yakıt ikmal ağını geliştireceklerini söylüyor. 

2021 Mirai, görünümü ile görenlerin gönlünü kazanıyor. Batarya olmadan çalışan elektrik motoru ise Mirai’yi değerli bir rakip haline getiriyor. Lakin yakıt ikmal tesisi sorunu, aracın global rekabete katılmasını engelliyor.

Başa dön tuşu