Yılın En Güvenilir Otomobil Markaları Açıklandı

Onlarca farklı araba firmasının rekabet ettiği otomotiv kesiminde yer alan pek çok firma, araçlarının sağlamlığını ve güvenilirliğini öne çıkaran reklam kampanyaları yapıyor. Amerikalı araştırma firması J.D. Power, firmaların bu argümanlarını da test ettiği araştırmasında yılın en muteber araba firmalarını belirledi.

Araştırmayı yapan uzmanlar, İngiltere’de yaptıkları araştırmada 11 bin 500’den fazla araba şoförüne ulaştı. Bu şahıslardan yaşı 3’ü geçmeyen 25 araba markasını değerlendirmeleri istendi. Her markanın 100 araç başına ne kadar sorun yaşadığı üzerine yapılan çalışmada, araçların şanzıman problemlerinden elektronik aksam sorunlarına, ses, irtibat ve navigasyon bozukluklarından klima ve motor arızlarına kadar 170 farklı şikayet kalemi dikkate alındı.

Araştırmanın sonuçlarına nazaran Peugeot, 77 puanla en sağlam araba oldu. Fransız firmanın çabucak akabinde Skoda ve Hyundai listenin ikinci ve üçüncü sırasını oluşturdu. Nissan ve Suzuki, 94’er puanla 4. ve 5. sırayı paylaşırken birinci 10’da yer alan öteki firmalar sırasıyla Opel, Kia, Küçük, Ford ve Volvo oldu.

Listenin en altında Alman devi BMW yer aldı. Son on sırada Toyota, Mercedes-Benz, Land Rover, Jaguar, Audi, Fiat üzere firmalar yer aldı.

Araştırma şirketinin Avrupa tesmilcisi Josh Halliburton, yaptığı açıklamada dalda yaşanan yeni teknoloji yarışı sebebiyle üreticilerin kusursuz olmayan ve arızaya açık sistemler kullanmasına neden oluyor. Bu sistemlerde yaşanan sorunlar de markaların itimat kaybına uğramasıyla sonuçlanıyor.

Başa dön tuşu