Yüksek Sesli Arabalara Otomatik Ceza Kesen ‘Ses Radarı’

Eğer Paris’te otomobil sürmeyi planlıyorsanız, bundan sonra çok fazla ses çıkaran güçlü otomobiller kullanmamayı düşünebilirsiniz. Son gelen haberlere nazaran idare, kentin makul bölgelerinde ‘Ses Radarı’ ismi verilen yeni sistemi test ediyor. Bu sistem sayesinde gürültü kirliliğine sebep olan araçlar ayıklanarak otomatik olarak ceza kesiliyor.

Sistemde sesin kaynağını hakikat hesaplayabilmesi ismine 4 adet mikrofon bulunuyor, bu sayede ses belgesi imaj evrakı ile birleştirilip ses yapan araç işaretleniyor. Şu anda Paris’te 40 adet Ses Radarı faal kullanımda ve 17 adet daha kullanıma geçirilmesi bekleniyor. Aygıtların konuşlandırıldığı yerler ise kestirim edebileceğiniz üzere kentin kalabalık kısımları.

 Ancak bu aygıtlar şu an için ceza kesmek emeliyle değil yalnızca test hedefiyle kullanılıyor. Aygıtların güvenilirliği kanıtlandıktan sonra resmi olarak bu projenin hayata geçirilmesi planlanıyor. Şayet bu proje hayata geçerse, ceza ölçüleri ses seviyelerine nazaran kategorilendirelecek.

Bu projenin ülkemizde faaliyet göstermesi durumunda sizce neler olur? Getirebileceği yararları yahut ziyanları, yani görüşünüzü bizimle paylaşmayı unutmayın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu