1400 Beygirlik 2006 Dodge Viper, Rekor Hıza Ulaştı

Hız testlerinde pistleri ağlatan çok muhteşem araba gördük. Fakat birazdan izleyeceğiniz 2006 model Dodge Viper, kendini aşarak 405 km/s gibi rekor bir hıza çıktı. Bu sürat, Dodge'un son periyotta unutulmaya yüz tutan V10 motorlu süper arabası için şimdiye kadar kaydedilen en yüksek sürat.

Aslında sürat denemesi, Dodge Viper'ın fabrikadan çıktığı haliyle yapılmadı. Üzerinde yapılan modifiyeler açıklanmasa da, çift turbolu bir motora sahip olduğu ve 1.400 beygir güç ürettiği söyleniyor. 2,7 kilometrelik bir pistte otomobilin prototip motor modüllerinin yanı sıra lastikleri de test edildi. Aracın daha çabuk yavaşlaması için gerisine yerleştirilen paraşüt, ulaşabildiği hızın ne kadar yüksek olduğunun ispatı.

Viper'ın 405 km/s hıza ulaşması uzun sürmüyor. Otomobilin kalkışı biraz yavaş olsa da, birinci vitesleri acilen geçerek arap atı üzere sonradan açılıyor. Arabanın 160 km/s süratten 320 km/s hıza ulaşması yalnızca 10 saniye sürüyor ve yaklaşık 385 km/s sürate rahatlıkla ulaşıyor. Bu noktadan sonra sürat yükseldikçe araba zorlanmaya başlıyor ve kısa bir mühlet için 407 km/s sürate ulaşsa da daha sonra gösterge 405 km/s'e sabitleniyor.

Testi yapan Johnny Bohmer Proving Grounds, iç yer ve sürat denetimleri için Garmin ve Racelogic izleme sistemleri kullandığını açıkladı. Sürat sayıları, Guinness Rekorları da dahil olmak üzere birçok küme tarafından tanınan bir onay kuruluşu olan International Mile Racing Association (IMRA) tarafından takip edildi. Başka bir deyişle bu çalışma, gerçek bir rekor denemesiydi.

Dünyanın en süratli Viper'ının videosu

Başa dön tuşu