Sıfırı Yeniden Üretilse Düşünmeden Alınacak 14 Araba

Türkiye’de araba almak çok sıkıntı. Ucuza kaçsak çekmiyor, güzele baksak güç yetmiyor. Lakin hepimizin hayalinde olan bir otomobil da yok değil.

Bu içeriğimizde, biraz geçmişe gidelim dedik. Artık daima birlikte, üretildiği periyotlara damga vuran kimi arabalara bakacağız. Bu araçların yine sıfırı üretilse, eminiz ki yok satacaktır!

Sıfırı üretilse varı yoğu satıp almak için sıraya gireceğimiz kimi arabalar:

 1. Alfa Romeo 159
 2. Volkswagen Scirocco
 3. Mazda Lantis
 4. Honda S2000
 5. Fiat Freemont
 6. Saab 9-3
 7. Mercedes-Benz W124
 8. Toyota Avensis
 9. Mitsubishi Lancer
 10. BMW E39
 11. Fiat Tempra
 12. Mazda RX-8
 13. DeLorean DMC-12

Alfa Romeo 159

İtalya’da üretilen en güzel arabalardan bir tanesi, hiç elbet Alfe Romeo 159 olabilir. 2000’li yılların ortalarına kadar üretilen araba, kendine has far ve ızgara tasarımı ile ultra lüks görünüyordu. 1.9 litrelik jet turbo dizel motora sahip olan 159, performanstan da ödün vermiyordu.

Volkswagen Scirocco

Yüksek performans, şık tasarım ve Alman kalitesi. Evet, Volkswagen Scirocco’dan bahsediyoruz. Birkaç yıl üretildikten sonra Golf’ün baskınlığı nedeniyle ortamızdan ayrılan Scirocco, Golf’ten bin kat güzel bir otomobildi. 1.4 yahut 2.0 litrelik versiyonlarını satın alabileceğiniz araba, içine bindiğiniz anda sürat yapma isteği uyandırıyordu.

Mazda Lantis

Kendine has far tasarımı, modifiyeye uygun oluşu ve güçlü motoru, Mazda Lantis’i sözün tam manasıyla “kusursuz güzellik” haline getirmişti. Ayrıyeten 2000’li yılların başından beri üretilmeyen Lantis’in otomatik camları da vardı. Bugün çıksa, milyonlarca kişinin sıraya gireceği modellerden bir tanesi.

Honda S2000

Böyle bir içeriğin olmazsa olmazı, elbette Honda S2000. Coupe ve cabrio yapısıyla kendine hayran bırakan S2000, 2.0 litrelik arkadan itişli motoru ile asfaltı ağlatan bir arabaydı. Bugün Honda S2000 için kurşun atıp kurşun yemeye razı olan tutkunları olduğuna eminiz.

Fiat Freemont

Türkiye’de yaşıyorsunuz ve Amerikan tarzu SUV’lara hayran mısınız? İşte sizin için sunulmuş en hoş seçecek. Fiat Freemont. Nedendir bilinmez lakin çok da tutulmayan SUV hem ulaşılabilir fiyatlarla satılıyordu hem de epeyce lükstü. 2.0 litrelik multijet motorlu aracın 170 beygir gücünde bir canavar olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Saab 9-3

Gerçek araba tutkunları, Saab’ın ne kadar kaliteli olduğunu bilir. Piyasaya sürüldüğü devir için hem teknolojik donanımı açısından hem de sağlamlığıyla kendine hayran bırakan Saab, ne yazık ki gereğince kar ettirmedi. Saab yöneticileri, bu aracı olması gerekenden çok daha sağlam yaptıkları için maliyeti kaldıramadıklarını söylemişlerdi.

Mercedes-Benz W124

Alman araba devi Mercedes-Benz hangi aracını tekrar üretse yok satar. Lakin W124’ün yeri bir başkaydı. Üst seviye konfor sunan araba, tanınan olduğu yıllarda makam aracı olarak tercih ediliyordu.

Toyota Avensis

Toyota’nın D segment sedan modeli Avensis, bilhassa de “Elegant Extra” donanım paketi tercih edildiğinde eşsiz konfor sunuyordu. Birinci sınıf gereçten üretilen iç kısım, kapı koluna gömülü perdelere bile sahipti. Bu aracı 2013-2020 yılları ortasında şahsen kullanmış biri olarak konuşmak gerekirse; 2020 model Toyota Corolla hatchback’in Avensis’in yanında çakma iPhone üzere kaldığını söyleyebilirim.

Mitsubishi Lancer

Şu an pek çoğunuzun gözünün dolduğuna eminiz. Haklısınız da! O hoş otomobiller, bir daha hiç üretilmemek üzere tarihe karıştılar. Tarihin en sevilen spor arabaları ortasında yer alan Mitsubishi Lancer için ne desek az kalır…

BMW E39

BMW’nin aslında 5 Serisi olan E39, çağının ötesindeydi. Koltuk ısıtma ve sunroof üzere özelliklere sahip olan araba, BMW’nin böbrek ızgarasını tahminen de en uygun taşıyan modeldi. Kendine has far tasarımı, bu aracı eşsiz bir hale getiriyordu.

Fiat Tempra

Sıkı takipçilerimiz bilir; araba haberlerimizde “gelecekten gelmiş gibi” ve “uzay gemisi gibi” biçiminde tabirler kullanıyoruz. Bu tabirler, 90’lı yıllarda Tempra için kullanılıyordu. Üstteki kaydırılabilir fotoğrafta da görebileceğiniz üzere Tempra, çağının çok ötesinde, tam elektronik konsola sahipti.

Mazda RX-8

Honda S2000 ve Mitsubishi Lancer’dan sonra; bu türlü bir listenin üçüncü olmazsa olmazı. Bilhassa de yarış oyunları tutkunlarının açık orta favorisi olan Mazda RX-8, yüksek performansı ve şık tasarımı ile kendine hayran bırakan bir arabaydı.

DeLorean DMC-12

1985 yılında yayınlanan Geleceğe Dönüş isimli sinemada ikonik bir araba olarak karşımıza çıkan DeLorean DMC-12, periyodunun uzay gemisiydi. Kanat kapıları ile eşsiz bir havaya sahip olan araba, 2.8 litrelik motoru ve otomatik vites seçeneği ile hala pek çok kişinin hafızasına kazınmış bir model.

Bonus: Tofaş’ın kuş grubu

Tofaş’ın kuş kümesi olarak bilinen Doğan ve Şahin üzere modelleri, Türkiye’de farklı bir yere sahip. Şirket bugün ister Kartal, isterse Doğan SLX’i piyasaya süreceğini duyursun, Türkiye’de yer yerinden oynar. Bilhassa de Doğan SLX’in pek çok kişi için “yerli Ferrari” olarak anıldığını unutmamak gerek. Bir taban not olarak belirtmeden geçmeyeyim; bendeniz Eray Kalelioğlu, bu arabaları kullanmam için para verseler, yeniden de tercih etmem.

Başa dön tuşu