1971 Model Nissan 240Z, Açık Arttırma ile Satılacak

Hem Türkiye'de hem de dünyanın farklı bölgelerinde tanınan bir araba üreticisi olarak anılan Nissan, uzun bir geçmişe sahip. Şirket, şu sıralar Nissan olarak isimlendiriliyor olsa da aslında evvelden, “Datsun” ismine sahipti. Fakat Japon hükümetinin aldığı kararlar, Datsun'u tarihe gömüp Nissan markasını ortaya çıkardı.

Datsun, periyodunun popülerotomobil üreticilerinden bir tanesiydi. Şirketin ürettiği araçlar hem Avrupa hem de ABD pazarlarına gönderiliyordu. Hatta şirketin en tanınan modellerinden bir tanesi de “240Z” idi ve pek çok şoför, 70'li yıllarda bu aracın hastasıydı. Fakat geçen yıllar, 240Z'yi bir kenara itti ve aracı günümüzde bulmak, neredeyse imkansız hale geldi.

Yaklaşık 50 yaşındaki Daysun 240Z bu türlü görünüyor

Yukarıda gördüğünüz araç, 1971 model bir Datsun 240Z. Araç, büsbütün orjinal ve 35 bin kilometreden daha az yol gitmiş. Savlara nazaran bu araç, 1971 yılında ABD'nin Indiana eyaletinde bulunan bir Datsun bayisinin sahibi tarafından, diş hekimliğinden mezun olan oğluna armağan olarak verilmiş. Lakin genç diş hekimi araca neredeyse hiç binmemiş. Hal bu türlü olunca da bayi sahibi, aracı konutundaki garaja çektirmiş ve bir çalışanını bu araca bakması için görevlendirmiş.

1971 model bir aracın onca yıl boyunca orijinal kalması ve kilometresinin bu kadar düşük olması baş karıştırıcı görünebilir. Lakin aracı inceleyen uzmanlar, bugüne dek değişmesi gereken tüm kesimlerin özgün olduğunu tespit etmişler. Ayrıyeten aracın iç kısmında bulunan kısımların pek birçoklarında, araç teslim edildiğinde üzerinde bulunan plastik gereçlerin yırtıklarıda bulunuyormuş. Yani araca ilişkin öykü, uzman incelemeleriyle destekleniyor.

Datsun 240Z'nin sahibi, geçtiğimiz yıl hayatını kaybetmiş. Şu sıralar ise aracın mirasçıları, 1971 model aracı açık artırma yöntemiyle satmaya karar vermişler. Üstelik mirasçılar, aracın başlangıç kıymetini 30 bin dolar olarak belirlemiş durumdalar. Aracın, açık artırma sonucunda ne kadara satılacağı ise şu an için büyük bir sır.

Başa dön tuşu