Mazda, Kapı Tasarımı ile Dikkat Çeken Bir Otomobil Tanıtacak

Mazda, elektrikli araç piyasasına girmekte rakiplerine nazaran geç kaldı. Lakin Mazda’nın elektrikli aracını beklemek, yerinde olmuş üzere görünüyor. Mazda, birinci elektrikli aracı olan MX-30’u Tokyo Araba Fuarı’nda tanıttı. 

Mazda’nın birinci elektrikli aracı olacak MX-30, 35.5kWh lityum iyon bataryası, e-Skyactiv ve showtopping özelliklerinin yanında Mazda RX-8’in kapı dizaynına benzeyen merkezden açılan kapıları ile dikkat çekiyor.

Mazda MX-80’nin kapıları, merkezden dışarı gerçek 82 dereceye, geriden 80 dereceye kadar açılabiliyor. Kapıların bu halde açılma sistemi, insanların araca girip çıkmasını ve araca eşya yerleştirip, almasını kolaylaştırıyor. Mazda, benzeri bir kapı dizaynını RX-8’de de kullanmıştı. Bundan ötürü MX-30’un tanıtım sinemasında bir anlığına RX-8 de görünüyor. 

Mazda için araçlarının sürüş dinamikleri de kıymetlidir. Mazda, bu yüzden MX-30’un dizaynını da sürüş kolaylığını sağlayacak formda tasarlardı. Aracın tartısının ön kısımda toplanmasını sağlayan “Elektrikli G-Vektör Kontrolü”, araca fazladan tork gücü sağlıyor. Elektrik motorunun bileşenleri ile bir arada aracın ön kısmına, aracın bataryası ise aracın gövdesinin altına monte edildi. 

MX-30’da Mazda, bataryayı çevreleyen çerçeveyi 20 konumdan gövdeye bağlayarak gürültüyü azaltmaya çalıştı. Aracın bataryası birebir vakitte bir soğutma sistemine de sahip durumda. Batarya, bölgeye nazaran değişecek CHAdeMO yahut COMBO standartlarını kullanan hızlı şarj dayanağına sahip. 

Mazda’nın birinci elektrikli aracı olacak MX-30’un ne vakit piyasaya çıkacağı ya da fiyatının ne kadar olacağı şimdi aşikâr değil. Çıkış tarihi aşikâr olmayan Mazda MX-30’un elektrikli araç piyasasında kıymetli bir yer tutması bekleniyor. 

Başa dön tuşu