Afyonkarahisar’da Motokros şöleni bugün başlıyor

Avrupa 65&85 (Gençler), BMU Avrupa ve Türkiye LIQUI MOLY Motokros Şampiyonaları 11-13 Haziran tarihlerinde Afyonkarahisar’da başlıyor

Dünyanın en kıymetli pistlerinden birine sahip olan Afyonkarahisar, bu hafta sonu genç yarışçıların uğraş ettiği Avrupa 65 & 85 cc Motokros Şampiyonası ve Balkan Motosiklet Birliği (BMU) Avrupa Motokros Şampiyonasına konut sahipliği yapacak. Afyonkarahisar Belediyesi’nin dayanaklarıyla yapılacak yarışa Bulgaristan, Romanya, Sırbistan, Makedonya, Moldova, Yunanistan, Arnavutluk, Macaristan, Hırvatistan ve KKTC’den 120 atletin katılıyor.

4-5 Eylül’de Afyonkarahisar’da yapılacak Dünya Motokros Şampiyonası’nın (MXGP of Turkey) öncesinde bu haftasonu 3 kıymetli yarışta Türkiye’den Şakir Şenkalaycı, Efe Okur, Mustafa Çetin başta olmak üzere 75’e yakın yarışçı start alacak.

ÜÇ FARKLI ŞAMPİYONA BİR ARADA

Teknik, maharet, cüret ve istikrarın öne çıktığı yarışlar, Afyon Motor Sporları Merkezi Motokros Parkurunda Covid-19 tedbirleri alınarak yapılacak. Anadolu Motor Sporları Kulübü organizatörlüğünde düzenlenecek şampiyonada, Avrupa’nın ve Türkiye’nin en maharetli ve en korkusuz pilotları start demirine sıralanacak. Genç atletlerin çaba ettiği Avrupa 65&85 Motokros Şampiyonası’nın ikinci ayak yarışı, BMU Avrupa Motokros Şampiyonası’nın üçüncü ayak yarışı ve Türkiye LIQUI MOLY Motokros Şampiyonası’nın birinci yarışında atletler ödül kürsüsüne çıkmak için ter dökecek.

9 FARKLI SINIFTA KUPA MÜCADELESİ

Şampiyonaya, Türkiye’nin tanınmış birçok motokrosçusunun yanı sıra yurtdışından da güçlü ve tezli yarışçılar katılacak. 9 farklı kategori; MX, MX1, MX2, MX2 Junior, MXSenior, Veteran, 50cc, 65cc ve 85 cc’de düzenlenecek Şampiyona, 12 Haziran Cumartesi günü idman ve sıralamalarla başlayacak. Tıpkı gün MX ve minik atletlerin yer aldığı 50 cc sınıflarının birinci etap yarışları yapılacak. Yarışçılar, 13 Haziran Pazar günü ise iki etap halinde start demirine sıralanacak.

GENÇ SPORTMENLER İÇİN DENEYİM OLACAK

Seyir zevki ve yaşattığı heyecanla motor sporlarının en beğenilen etkinliklerinden olan şampiyona hakkında Türkiye Motosiklet Federasyonu Lideri Bekir Yunus Uçar, “Hafta sonu Afyonkarahisar Motokros Pisti’nde Avrupa ve bilhassa Balkan ülkelerinin genç yarışçılarını ağırlayacağız. Dünya Şampiyonası ile birlikte ülkemize olan ilgili artmaya başladı. Afyonkarahisar pisti en merak edilen pistler ortasında. Avrupa’nın yetenekli genç yarışçılarının yer aldığı Balkan Şampiyonası bizim atletlerimiz için deneyim olacak.” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu